• czw.. wrz 28th, 2023

  Hakerzy rywalizują o złamanie satelity rządowego programu Pentagonu

  Hakerzy rywalizują o złamanie satelity rządowego programu Pentagonu

  W ramach konkursu administrowanego przez Pentagon obecnie trwa rywalizacja hakerów o to, kto jako pierwszy włamie się do amerykańskiego satelity rządowego. Siły Powietrzne i Siły Kosmiczne zorganizowały konkurs „Hack-a-Sat” w Las Vegas, w którym polega na włamaniu się do działającego satelity obecnie znajdującego się na orbicie. Pierwsza nagroda za skuteczne zhakowanie satelity wynosi 50 000 dolarów. Konkurs ten ma na celu uzyskanie wglądu w podatności na cyberzagrożenia oraz zaawansowane taktyki infiltracji dla agencji obrony narodowej.

  Pentagon od dłuższego czasu poszukuje sposobów zaangażowania ekspertów technologii zewnętrznych w rozwój systemów militarnych. W ramach tego podejścia współpracuje z ekspertami z różnych dziedzin najnowocześniejszych technologii. Dolina Krzemowa coraz częściej zawiera kontrakty wojskowe w miarę jak Pentagon zwraca się do prywatnych firm w celu wzmocnienia rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji (AI).

  Start-upy od pewnego czasu współpracują z Departamentem Obrony (DOD). Saildrone, założony w 2013 roku, pracuje na rozwinięciem systemów AI do monitorowania wód międzynarodowych. Ponadto Alexander Karp, dyrektor generalny i współzałożyciel Palantir Technologies, zachęcał liderów europejskich do zmodernizowania swoich armii za pomocą współpracy z Doliną Krzemową.

  Koncentracja Pentagonu na cyberbezpieczeństwie stanowi istotny aspekt ich działań. Kapitan Kevin Bernert z Sił Kosmicznych podkreślił potrzebę włączenia cyberbezpieczeństwa jako integralnej części systemów wojskowych, a nie tylko jako dodatek.

  Organizując konkurs „Hack-a-Sat”, Pentagon ma na celu zwrócenie uwagi na ryzyka związane z cyberbezpieczeństwem w technologii satelitarnej. Zaangażowanie hakerów w ten konkurs zapewnia cenne spojrzenie na potencjalne słabe punkty i pomaga wzmocnić bezpieczeństwo tych kluczowych zasobów.