• pt.. wrz 22nd, 2023

  Graphite One otrzymuje 37,5 miliona dolarów na studium wykonalności projektu Graphite Creek

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Graphite One otrzymuje 37,5 miliona dolarów na studium wykonalności projektu Graphite Creek

  W lipcu 2023 r. firma wydobywcza Graphite One otrzymała od Departamentu Obrony USA (DoD) grant w wysokości 37,5 mln dolarów na przyspieszenie studium wykonalności ich projektu Graphite Creek. Projekt ten znajduje się w górach Kigluaik, około 60 km na północ od Nome w Alasce.

  Obszar złóż Graphite Creek jest nie tylko największym w Stanach Zjednoczonych, ale także jednym z największych na świecie. Zasoby potwierdzone i wskazane wynoszą 32,5 miliona ton, o zawartości 5,25% węgla grafitu (Cg), co oznacza 1,7 miliona ton grafitu.

  Oprócz zasobów potwierdzonych i wskazanych, istnieje również szacowany zasób o niepewnej wielkości wynoszący 254,7 miliona ton, o zawartości 5,11% Cg, co daje 13,0 miliona ton grafitu. Potwierdzone i prawdopodobne rezerwy to 22,5 miliona ton o zawartości 5,6% Cg, co oznacza 1,3 miliona ton grafitu.

  Grafit, jako forma węgla, ma wiele zastosowań w różnych branżach. Jest kluczowym składnikiem baterii litowo-jonowych, co jest istotne dla pojazdów elektrycznych, magazynowania energii odnawialnej i elektroniki konsumenckiej. Wysoka przewodność cieplna i elektryczna czyni go również cennym w przemyśle lotniczym, budowlanym i odlewnictwie.

  Ten grant od DoD umożliwi Graphite One przyspieszenie studium wykonalności, zbliżając ich do potencjalnej produkcji. Firma ma na celu wykorzystanie obfitych zasobów grafitu w projekcie Graphite Creek, aby sprostać rosnącemu popytowi na ten krytyczny minerał.