• pt.. wrz 22nd, 2023

  Google pracuje nad funkcją usług ratunkowych w Google Messages

  Google pracuje nad funkcją usług ratunkowych w Google Messages

  Google reportedly pracuje nad integracją funkcji usług ratunkowych w Google Messages, która umożliwi użytkownikom systemu Android wysyłanie wiadomości tekstowych do służb ratunkowych z odległych obszarów bez konwencjonalnego sygnału sieci komórkowej. Wczesny kod w aplikacji Google Messages pokazuje integrację z firmą Garmin oraz jej usługą ratunkową Garmin Response. Usługa Garmina korzysta z sieci satelitarnej Iridium, która jest zdolna do dostarczania sygnału w dowolnym miejscu na Ziemi. Jednak użytkownicy musieliby subskrybować usługę Garmina za 15 dolarów miesięcznie, aby mieć dostęp do tej funkcji na swoich telefonach.

  Ta funkcja przypomina funkcję alarmowego wysyłania wiadomości w systemie Apple, która została uruchomiona w iPhone’ach 14 i 14 Pro w zeszłym roku. Usługa Apple umożliwia użytkownikom połączenie się z satelitą i wysłanie wcześniej napisanych odpowiedzi na sytuacje awaryjne. Obecnie jest ona bezpłatna przez dwa lata, ale Apple nie ogłosiło jeszcze szczegółów dotyczących cen po zakończeniu okresu próbnego.

  Podczas gdy usługa Google może być dostępna w ponad 150 krajach, opierając się na zasięgu sieci Iridium, usługa Apple jest obecnie dostępna tylko w 14 krajach. Qualcomm również pracuje nad dodaniem obsługi alarmowego wysyłania wiadomości przez Iridium za pomocą swojej usługi Snapdragon Satellite. Wielu producentów telefonów, w tym Honor, Motorola, Oppo, Vivo i Xiaomi, pracuje nad telefonami obsługującymi tę funkcję.

  Możliwe, że funkcja alarmowego SOS za pomocą satelity w Google Messages jest tylko interfejsem użytkownika dla telefonów kompatybilnych z Snapdragon Satellite. Jednak Google również oświadczyło, że pracuje nad obsługą usług internetu satelitarnego w systemie Android 14. Jeśli usługi alarmowego wysyłania wiadomości przez satelitę mają być oferowane na telefonach Pixel lub Samsung, które nie wszystkie korzystają z procesorów Qualcomm, Google będzie musiało opracować swoją własną infrastrukturę dla tej technologii ratunkowej.