• niedz.. paź 1st, 2023

  Niemiecki biznesmen zatrzymany za nielegalne dostarczanie podzespołów do dronów dla Rosji

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Niemiecki biznesmen zatrzymany za nielegalne dostarczanie podzespołów do dronów dla Rosji

  Niemiecki biznesmen pochodzenia rosyjskiego, Waldemar W, został aresztowany pod zarzutem dostarczania nielegalnych podzespołów elektronicznych do Rosji, używanych do produkcji dronów Orlan-10 wykorzystywanych w konflikcie na Ukrainie. Aresztowanie to podkreśla problem unikania sankcji przez firmy technologiczne z Zachodu. Biznesmen został tymczasowo aresztowany po otrzymaniu nakazu aresztowania przez niemieckich prokuratorów federalnych. Podejrzewa się go o naruszenie niemieckiego prawa handlowego z zagranicą. Sprawa ta zwraca uwagę na zwiększone nadzorowanie eksportu wysokich technologii z Zachodu do rosyjskich firm od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  Śledczy koncentrują się obecnie na wykorzystywaniu państw trzecich do omijania zakazów eksportu, których celem jest ograniczenie dostępu rosyjskiego wojska do niezbędnych produktów do prowadzenia działań wojennych. Waldemar W prowadził dwie firmy w Saarlandzie w Niemczech, specjalizujące się w komponentach elektronicznych. Od stycznia 2020 roku do marca 2023 roku eksportował takie komponenty do rosyjskiej firmy zaangażowanej w produkcję sprzętu wojskowego, m.in. dronów Orlan-10 obecnie używanych przez Rosję na Ukrainie.

  Sprzedane przez Waldemara W podzespoły o wartości około 715 000 euro są wpisane na listę sankcjonowanych dóbr UE. Niemieccy prokuratorzy ujawnili, że biznesmen unikał sankcji UE, importując towary z zagranicy, a następnie eksportując je do Rosji za pośrednictwem firmy kontrolowanej przez niego w Badenii-Wirtembergii.

  Odkryto, że podzespoły zostały wysłane do dwóch fikcyjnych cywilnych firm zarejestrowanych w Rosji, które następnie przekazały je producentowi broni, w konsultacji z oskarżonym. Od początku konfliktu Waldemar W wysyłał towary do Rosji przy pomocy fikcyjnych firm-odbiorców w państwach trzecich, takich jak Dubaj i Litwa.

  Stany Zjednoczone i Unia Europejska apelowały do państw, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, o zaprzestanie eksportu krytycznych towarów do Rosji, aby nie mogły one zostać przekształcone w pomoc dla rosyjskiego wysiłku wojennego. W odpowiedzi na szeroko rozpowszechniane unikanie sankcji przez państwa trzecie, UE wprowadziła nowy pakiet sankcji skierowany przeciwko Rosji. System ten pozwala UE na wprowadzenie zakazu eksportu wrażliwych produktów użyteczności podwójnej oraz wysokich technologii do krajów, które nie zapobiegły dostawie takich towarów z UE do Rosji.