• wt.. gru 5th, 2023

  Niemieckie lotnictwo wojskowe apeluje o przyspieszenie rozwoju i wdrożenie dronów wojskowych

  Niemieckie lotnictwo wojskowe apeluje o przyspieszenie rozwoju i wdrożenie dronów wojskowych

  Niemieckie lotnictwo wojskowe apeluje o przyspieszenie rozwoju i wdrożenie dronów wojskowych, przekraczając tym samym ustalony harmonogram trinacyjnego projektu Future Combat Air System (FCAS). Pomimo planu wprowadzenia samolotów szóstej generacji i klasy towarzyszących im dronów do roku 2040, generał pułkownik Ingo Gerhartz uważa, że wdrożenie nośników zdalnych, określanych jako konkretny typ drona, powinno i może nastąpić znacznie wcześniej. Szef sił powietrznych podkreślił pilną potrzebę posiadania nośników zdalnych wcześniej, gdyż kręgi wojskowe w Niemczech wyraziły obawy związane z potencjalnymi opóźnieniami w projekcie FCAS, które mogą postawić kraj w tyle za innymi państwami. Nośniki zdalne obejmują różne typy dronów, począwszy od działań rozpoznawczych i zakłócania elektronicznego, aż po zdolności do uderzeń. Ponadto, mniejsze drony można wykorzystać do przytłoczenia obrony powietrznej przeciwnika poprzez taktyki oddziaływania wielością.

  Niemcy, we współpracy z Airbus Defence and Space i MBDA, są liderami w rozwoju nośników zdalnych w ramach projektu FCAS. Badane jest wykorzystanie istniejących technologii rakietowych, takich jak pociski manewrujące Taurus, Spear 3, Metor i Scalp. Gerhartz podkreślił również konieczność jak najszybszego rozwoju dedykowanego drona uderzeniowego, znanego również jako bezzałogowy samolot bojowy (UCAV).

  Podczas gdy francuski lider krajowy projektu FCAS, Dassault Aviation, samodzielnie pracuje nad UCAV, Gerhartz poszukuje partnerstw w celu przyspieszenia rozwoju tego krytycznego komponentu. Celem jest harmonijne zintegrowanie platform pilotowanych i bezzałogowych, aby zwiększyć zdolności współpracy w walce.

  Mimo trudności i wcześniejszych sporów pomiędzy Airbusem i Dassault, program FCAS nadal jest na dobrej drodze. Doniesienia sugerujące, że Niemcy mogą opuścić program na rzecz projektu Tempest prowadzonego przez Wielką Brytanię zostały uznane przez niemieckie Ministerstwo Obrony za fałszywe. Program FCAS rozwija się wraz z budową demonstratora, która jest w trakcie realizacji.

  Przyspieszenie rozwoju dronów wojskowych jest kluczowe dla wzmocnienia zdolności obronnych Niemiec i utrzymania przewagi technologicznej. Dzięki potencjalnie wcześniejszemu wdrożeniu nośników zdalnych i przyspieszonemu rozwojowi UCAV, niemieckie lotnictwo wojskowe jest gotowe zwiększyć swoje zdolności bojowe i skutecznie przystosować się do przyszłych zagrożeń.

  FAQ:

  Q: O co apeluje niemieckie lotnictwo wojskowe?

  A: Niemieckie lotnictwo wojskowe apeluje o przyspieszenie rozwoju i wdrożenie dronów wojskowych.

  Q: Co to są nośniki zdalne?

  A: Nośniki zdalne to konkretny typ drona, który obejmuje różne typy dronów, począwszy od działań rozpoznawczych i zakłócania elektronicznego, aż po zdolności do uderzeń.

  Q: Dlaczego szef sił powietrznych uważa, że nośniki zdalne powinny być wdrożone wcześniej?

  A: Szef sił powietrznych uważa, że nośniki zdalne powinny być wdrożone wcześniej, aby zapobiec potencjalnym opóźnieniom w projekcie trinacyjnym Future Combat Air System (FCAS), co mogłoby postawić Niemcy w tyle za innymi państwami.

  Q: Czym jest program FCAS?

  A: Program FCAS ma na celu wprowadzenie samolotów szóstej generacji i klasy towarzyszących im dronów do roku 2040. Jest to projekt trinacyjny obejmujący Niemcy, Francję i Hiszpanię.

  Q: Czym jest dron uderzeniowy?

  A: Dron uderzeniowy, znany również jako bezzałogowy samolot bojowy (UCAV), to specjalnie zaprojektowany dron do działań bojowych.

  Definicje:

  – Future Combat Air System (FCAS): Trinacyjny projekt obejmujący Niemcy, Francję i Hiszpanię, którego celem jest wprowadzenie samolotów szóstej generacji i klasy towarzyszących im dronów do roku 2040.
  – Nośniki zdalne: Konkretny typ drona obejmujący różne typy dronów, począwszy od działań rozpoznawczych i zakłócania elektronicznego, aż po zdolności do uderzeń.
  – Bezzałogowy samolot bojowy (UCAV): Typ drona specjalnie zaprojektowany do działań bojowych.

  Linki do sugerowanych źródeł:
  – [Airbus](link)
  – [MBDA](link)
  – [Dassault Aviation](link)
  – [Niemieckie Ministerstwo Obrony](link)