• śr.. paź 4th, 2023

  DARPA wybiera General Atomics do trzeciej fazy programu „LongShot”

  DARPA wybiera General Atomics do trzeciej fazy programu „LongShot”

  General Atomics (GA) został wybrany przez Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) do trzeciej fazy programu „LongShot”. Kontrakt o wartości 94 milionów dolarów został przyznany GA w czerwcu 2023 roku. Celem programu jest opracowanie drona zdolnego do odpalania własnych rakiet, który może być wdrożony przez myśliwce lub bombowce.

  Trzecia faza, zaplanowana na grudzień 2023 roku, będzie obejmować testy lotnicze, aby dalej rozwijać dron. Celem programu jest zwiększenie zasięgu zaangażowania i skuteczności misji obecnych myśliwców 4. generacji oraz rakiet powietrze-powietrze.

  General Atomics został konkurencyjnie wybrany do opracowania koncepcji DARPA dotyczącej innowacyjnych operacji powietrznych. Rzecznik firmy, C. Mark Brinkley, oświadczył, że koncepcja skupia się na powietrzno-powietrznym pojeździe zdolnym do przenoszenia broni.

  Program „LongShot” stanowi istotny krok w kierunku rozwijania zdolności militarnych w zakresie walki powietrznej. Dzięki opracowaniu drona zdolnego do odpalania własnych rakiet, myśliwce i bombowce będą mogły zwiększyć zasięg zaangażowania i poprawić skuteczność w misjach.

  Poprzez współpracę między General Atomics a DARPA, program ma na celu przesunięcie granic operacji powietrznych i napędzenie innowacji w dziedzinie bezzałogowych systemów powietrznych. Sukces programu może potencjalnie prowadzić do postępów, które ukształtują przyszłość lotnictwa wojskowego.