• czw.. wrz 28th, 2023

  Federacja Izb Przemysłowych Kaszmiru sprzeciwiła się wnioskowi LKPDCL o zatwierdzenie 15% opłaty za energię elektryczną

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Federacja Izb Przemysłowych Kaszmiru sprzeciwiła się wnioskowi LKPDCL o zatwierdzenie 15% opłaty za energię elektryczną

  Federacja Izb Przemysłowych Kaszmiru (FCIK) sprzeciwiła się wnioskowi złożonemu przez Kashmir Power Distribution Corporation Limited (KPDCL) do Wspólnej Komisji Elektryczności dla Terytoriów Związkowych Dżammu i Kaszmir oraz Ladakh (JERC). Wniosek ten ma na celu uzyskanie zatwierdzenia na wprowadzenie 15% opłaty za energię elektryczną w taryfie dla konsumentów we wszystkich kategoriach.

  Podczas publicznej sesji przesłuchania, która odbyła się w Srinagarze w sobotę, JERC zbierała opinie i zastrzeżenia różnych konsumentów i organizacji dotyczące wniosków złożonych przez KPDCL.

  Przedstawiciele FCIK, na czele z byłym prezydentem Shakeelem Qalanderem i innymi byłymi prezydentami, wyrazili zaskoczenie oportunistycznym charakterem wniosku KPDCL. Zadali pytanie, jakie obciążenie to oznaczałoby dla konsumentów, szczególnie w kontekście możliwego planu rządu dotyczącego zniesienia opłaty za energię elektryczną. FCIK podkreśliła również, że Rada GST może rozszerzyć zakres GST na dostawę energii elektrycznej.

  Delegacja zwróciła uwagę na to, że każde zwiększenie stawki powinno być wprowadzone dopiero po przekazaniu ważnych danych do Komisji, czego KPDCL nie uczynił. Zachęcała Komisję, by nie ulegała wpływom mylnego twierdzenia dostawcy, że stawki zeszłoroczne pozostaną bez zmian. FCIK sprzeciwiła się również wnioskowi o podwojenie stałych opłat dla niezmiernikowanych konsumentów, uznając to za surowe wobec osób mieszkających w odległych obszarach.

  Delegacja FCIK podkreśliła potrzebę dalszego rozbudowy sieci i infrastruktury przesyłowej z powodu rosnącego zapotrzebowania na energię zarówno w sektorze przemysłowym, jak i wśród ogółu społeczeństwa. Wyraziła również obawy dotyczące braku personelu w spółkach związanych z energetyką, sugerując, aby Komisja rozważyła przedłużenie wieku emerytalnego dla starszych specjalistów z dużym doświadczeniem.

  Dodatkowo, FCIK zaleciła zwiększenie pozyskiwania energii słonecznej oraz utworzenie projektów solarnych w Terytorium Związku. Wskazano na wyraźną różnicę między obecną produkcją energii słonecznej w Terytorium Związku a innymi stanami, takimi jak Radżastan, Gudźarat, Karnataka i Tamilnadu.

  Komisja, przedstawiciele KPDCL i społeczeństwo obywatelskie prowadzili rozmowy na temat promowania paneli słonecznych na dachach budynków oraz tworzenia projektów solarnych. Komisja również uznała konieczność rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem dla pracowników terenowych i zobowiązała się do wydania odpowiednich zarządzeń w odpowiedzi na rozczarowanie FCIK w związku z przypadkami porażenia prądem.

  Podsumowując, FCIK zgłosiła wiele zastrzeżeń i obaw dotyczących wniosku KPDCL i podkreśliła znaczenie zrównoważonych rozwiązań energetycznych dla regionu.