• wt.. gru 5th, 2023

  Expodrónica Air Show dla koordynacji międzysektorowej

  Expodrónica Air Show dla koordynacji międzysektorowej

  W dniu 27 września na lotnisku Cuatro Vientos odbył się Expodrónica Air Show, będący częścią Tygodnia Integracji Przestrzeni Powietrznej. Wydarzenie miało na celu przetestowanie koordynacji między sektorami załogowych i bezzałogowych statków powietrznych w kontrolowanym obszarze lotniska.

  Na wystawie pierwszy wystąpił StockRC, prezentując dron DJI Agras T10, specjalnie zaprojektowany do celów rolnych i aplikacji pestycydów. Dron ten, ważący mniej niż 25 kilogramów, posiada zbiornik na opryski o pojemności ośmiu litrów oraz zaawansowane kamery radarowe i FPV.

  Kolejnym wystawcą był AeroTools, który przedstawił, w jaki sposób inżynieria przy użyciu dronów może usprawnić procesy w różnych branżach. Firma ta, skupiająca się na innowacyjnym projektowaniu i produkcji statków powietrznych oraz powiązanych aplikacji, dąży do osiągnięcia wysokiego poziomu innowacji poprzez procesy twórcze i ciągłe badania.

  Abionica Solutions zaprezentowała system PrimeCor, który zwiększa bezpieczeństwo autonomicznych operacji dronów poza linią widzenia (BVLOS), nawet w obszarach miejskich i nieuporządkowanej przestrzeni powietrznej. System PrimeCor jest zgodny z nowymi europejskimi przepisami dotyczącymi korzystania z dronów i umożliwia zaawansowane i ryzykowne operacje.

  Instytut Technologii Galicji (ITG) zaprezentował swoją nową jednostkę mobilną, Drone Operations Control Advanced Unit (DOC), która służy jako najbardziej zaawansowane lotnicze centrum operacyjne w Hiszpanii. Pokazano również system DroneSafeBox, innowacyjną technologię, która upraszcza operacje z zautomatyzowanymi lub zdalnie sterowanymi dronami, zmniejszając koszty operacyjne i czasy reakcji.

  HP Drones zaprezentowało drona DJI Matrice 350 RTK, wysokiej klasy platformę dronów zdolną do przenoszenia ładunku o wadze do czterech kilogramów i działania w trudnych warunkach. Pokazano system DJI Zenmuse H20T z różnymi kamerami, w tym kamerę zoom o wartości 32x i 20-megapikseli, szerokokątną kamerę o rozdzielczości 12 megapikseli, dalmierz laserowy o zasięgu do 1200 metrów oraz kamerę termowizyjną o rozdzielczości 640×512 pikseli. HP Drones podkreśliło wszechstronność tego statku powietrznego i jego wieloczujnikowy system do kontroli i inspekcji dużych infrastruktur.

  Minister Przemysłu, Handlu i Turystyki, Héctor Gómez, odwiedził Cuatro Vientos i wyraził duże zainteresowanie sektorem dronów oraz nowatorskimi propozycjami przedstawionymi przez uczestniczące firmy i organizacje.

  Policja Lokalna Benidormu, pierwsza hiszpańska lokalna policja, która stała się operatorem dronów w 2016 roku, przeprowadziła łączność na żywo używając swojego mobilnego lotniczego urządzenia z dronem monitorującym wybrzeże Alicante. Pomimo problemów z opóźnieniem, agenci skutecznie zademonstrowali operacyjne korzyści, jakie drony oferują siłom bezpieczeństwa.

  Ineco, Policja Miejska w Madrycie i Enaire przetestowały projekt europejski U-Elcome, mający na celu testowanie wdrażania przestrzeni U-space. Przestrzeń U-space obejmuje specyficzne systemy, usługi i procedury opracowane w celu umożliwienia bezpiecznego, efektywnego i dostępnego w kwestiach finansowych dostępu do przestrzeni powietrznej dla dużej liczby dronów, promując ich współistnienie z załogowymi statkami powietrznymi w określonych sektorach.

  Madrycka Policja Miejska, we współpracy z Samurem i Ochroną Cywilną, przeprowadziła symulowane akcje ratunkowe w zamkniętym środowisku. Pokazano drona pierwszego reagowania, który przeprowadza początkową ocenę stanu ofiary i przekazuje podstawowe dane zespołom ratowniczym, minimalizując ryzyko i usprawniając działania.

  Wydarzenie zakończyło się spektakularnym pokazem świetlnym Flock Drone Art. Ponad 200 dronów jednocześnie wzbiło się w powietrze, tworząc fascynujący nocny pokaz świateł i dźwięków.