• czw.. wrz 28th, 2023

  Eksplozje w rosyjsko-okupowanym mieście Sewastopolu na Krymie

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 19, 2023
  Eksplozje w rosyjsko-okupowanym mieście Sewastopolu na Krymie

  Wieczorem 17 września w rosyjsko-okupowanym mieście Sewastopol na Krymie odnotowano eksplozje. Lokalne media i kanały Telegram przekazały informacje o eksplozjach, a później okazało się, że były one częścią wspólnej operacji ukraińskiego wywiadu wojskowego i marynarki wojennej.

  Eksplozje słyszano w okolicy rosyjskich instalacji wywiadu radiowego i obrony powietrznej. W okolicy Fiolen zaobserwowano ambulanse, które pośpiesznie kierowały się w kierunku miejsca eksplozji. Krótko po ataku rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że lokalne systemy obrony powietrznej zestrzeliły dwa ukraińskie drony.

  To ostatnie wydarzenie miało miejsce po ataku na stocznię w Sewastopolu 13 września. Ukraiński wywiad wojskowy potwierdził, że atak spowodował uszkodzenia w rosyjskich jednostkach desantowych, okręcie podwodnym i infrastrukturze portowej. Późniejsze zdjęcia satelitarne ujawniły, że dwa rosyjskie statki poddawane naprawom w zakładach Sevmorzavod doznały nieodwracalnych uszkodzeń na skutek ataku.

  W tym czasie Moskwa twierdziła, że siły ukraińskie wystrzeliły pociski manewrujące i drony morskie w stronę stoczni krymskiej. Te incydenty wskazują na eskalację sytuacji między Ukrainą a Rosją w okupowanym rejonie Krymu.

  Warto zauważyć, że informacje przedstawione w tym artykule opierają się na źródłach lokalnych i anonimowym ukraińskim źródle wywiadowczym. Dla najbardziej wiarygodnych aktualizacji i oficjalnych oświadczeń warto odwoływać się do wiarygodnych mediów i źródeł rządowych.

  Definicje:
  – Sewastopol: Portowe miasto położone na Półwyspie Krymskim, które jest okupowane przez Rosję od 2014 roku.
  – Krym: Półwysep położony na północnym wybrzeżu Morza Czarnego, który został wcielony do Rosji w 2014 roku po kontrowersyjnym referendum.

  Źródła informacji:
  – Ukrainska Pravda (nieupoważnione ukraińskie źródło wywiadowcze)
  – Krymksy Veter (lokalny krymski kanał Telegram)
  – Ministerstwo Obrony Rosji (oświadczenie dotyczące zestrzelonych ukraińskich dronów)
  – Zdjęcia satelitarne (dowody uszkodzeń rosyjskich jednostek)