• wt.. gru 5th, 2023

  Niespodziewane odkrycie – egzoplaneta, K2-18 b, może być potencjalnym miejscem do poszukiwania życia pozaziemskiego

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 22, 2023
  Niespodziewane odkrycie – egzoplaneta, K2-18 b, może być potencjalnym miejscem do poszukiwania życia pozaziemskiego

  Astronomowie odkryli egzoplanetę o nazwie K2-18 b, która przeczy tradycyjnym założeniom o miejscach, gdzie może istnieć życie pozaziemskie. K2-18 b nie jest planetą, na której naukowcy typowo spodziewaliby się znaleźć oznaki życia, ale nowe odkrycia sugerują, że może to być zaskakujące wyzwanie w poszukiwaniach życia pozaziemskiego. K2-18 b znajduje się w strefie mieszkalnej swojej gwiazdy, co oznacza, że jest w odległości, w której na jej powierzchni mogłaby istnieć woda w stanie ciekłym. Woda jest kluczowym składnikiem życia, jakie znamy, więc obecność wody znacznie zwiększa możliwość zamieszkiwania.
  Ta egzoplaneta ma około dwukrotnie większy rozmiar niż Ziemia i krąży wokół czerwonego karła oddalonego o około 111 lat świetlnych. Jej rozmiar i położenie sprawiają, że jest interesującym kandydatem do dalszych badań. Badacze wykorzystali dane z teleskopu kosmicznego Hubble’a, aby zbadać atmosferę planety i wykryli obecność zarówno pary wodnej, jak i wodoru w jej atmosferze.
  To odkrycie jest istotne, ponieważ po raz pierwszy wykryto parę wodną na egzoplanecie w strefie mieszkalnej. Chociaż nie stanowi to bezpośredniego dowodu na istnienie życia, jest to krok w kierunku identyfikacji potencjalnie zamieszkiwalnych egzoplanet.
  Naukowcy są teraz zainteresowani poznaniem więcej informacji na temat K2-18 b i jego potencjału do życia. Teleskop kosmiczny Jamesa Webba, nowej generacji, którego start planowany jest na 2021 rok, dostarczy jeszcze bardziej szczegółowych obserwacji tej i innych egzoplanet. Dzięki zaawansowanym instrumentom będzie można zbadać skład ich atmosfer i poszukiwać dodatkowych oznak zamieszkiwalności.
  K2-18 b przypomina nam, że poszukiwania życia pozaziemskiego mogą prowadzić do nieoczekiwanych odkryć. Rozszerzając możliwości istnienia życia, astronomowie poszerzają swoje horyzonty w poszukiwaniu tajemnic wszechświata.