• czw.. wrz 28th, 2023

  ESA Wita Powrót Wielkiej Brytanii do Programu Copernicus

  ESA Wita Powrót Wielkiej Brytanii do Programu Copernicus

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyjęła z zadowoleniem ostatnie porozumienie w sprawie powrotu Wielkiej Brytanii do programu Copernicus, co oznacza pełne ponowne członkostwo. Ta decyzja łagodzi obawy dotyczące kolejnej partii satelitów śledzących klimat i ukończenia prac rozwojowych przez firmy kosmiczne.

  W ramach porozumienia Wielka Brytania dołączy również do programu naukowego Horizon UE, kończąc dwuletnią impas w finansowaniu po Brexicie. Copernicus to grupa satelitów znanych jako Sentinel, które mają monitorować różne ważne wskaźniki na naszej planecie, w tym poziom dwutlenku węgla.

  Wcześniej plany sześciu dodatkowych misji rozwojowych Sentinel były niepewne z powodu braku funduszy w wysokości 721 milionów euro, wynikającego głównie z wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE. Dyrektor generalny ESA ostrzegał, że prace będą musiały zostać zatrzymane, jeśli do czerwca przyszłego roku nie zostanie osiągnięte porozumienie finansowe.

  Dyrektor generalny ESA, Josef Aschbacher, wyraził swoje zadowolenie z porozumienia, stwierdzając, że pozwoli ono naukowcom i przemysłowi w Wielkiej Brytanii w pełni skorzystać z jednego z czołowych programów kosmicznych w Europie. Podkreślił również wagę udziału Wielkiej Brytanii w programie Copernicus dla promowania agendy dotyczącej zmian klimatycznych, która w dużej mierze opiera się na obserwacjach kosmicznych.

  Porozumienie to przynosi również pozytywne wieści dla producentów satelitarnych, takich jak Airbus, Thales i OHB, którzy otrzymali kontrakty na budowę nowej serii satelitów, pod warunkiem porozumienia finansowego UE. Podczas gdy polityczne porozumienie sygnalizuje poprawę bilateralnych stosunków między Wielką Brytanią a UE, szczegółowe ustalenia i podział finansowy wciąż są kończone.

  Przed zawarciem porozumienia Aschbacher wyrażał obawy dotyczące osłabienia wsparcia dla działań przeciwko zmianom klimatycznym. Brak rozwiązania luki finansowej wysłałby negatywny sygnał dotyczący zaangażowania Europy w zwalczanie zmian klimatycznych.

  Oprócz porozumienia Copernicus, ArianeGroup, będąca własnością Airbusa i Safranu, ogłosiła pomyślnie przeprowadzone testy głównego stopnia rakietowego Ariane 6.