• czw.. wrz 28th, 2023

  Niezbędna rola sieci satelitarnej Starlink Elona Muska dla Ukrainy – podkreśla Sekretarz Stanu USA Antony Blinken

  Niezbędna rola sieci satelitarnej Starlink Elona Muska dla Ukrainy – podkreśla Sekretarz Stanu USA Antony Blinken

  Sekretarz Stanu USA, Antony Blinken, podkreślił znaczenie usługi satelitarnej Starlink Elona Muska jako kluczowego narzędzia dla Ukrainy. Ta deklaracja wynika z informacji, że Musk wyłączył sieć w celu zakłócenia ataku ukraińskich sił na rosyjskie okręty na Krymie w ubiegłym roku. Starlink odegrał kluczową rolę w umożliwianiu komunikacji między Ukraińcami, zwłaszcza w siłach zbrojnych, w ich działaniach na rzecz obrony terytorium Ukrainy.

  Blinken nie skomentował konkretnego incydentu wspomnianego w niedawno opublikowanej biografii Muska, ale podkreślił znaczenie technologii Starlink dla Ukrainy. Musk, w biografii, zdradził, że podjął decyzję o zablokowaniu dostępu do internetu z jego satelitów, aby uniknąć zaangażowania SpaceX w akt wojny i eskalację konfliktów. Ta decyzja spowodowała utratę łączności przez ukraińskie drony, ale udało się je bezpiecznie odzyskać. Musk obawiał się potencjalnego wydarzenia „mini-Pearl Harbor”.

  Ukraińskie siły zbrojne polegają na usługach Starlink od początku 2022 roku, kiedy Rosja zaatakowała Kijów i zakłóciła komunikację w kraju. Blinken wyraził nadzieję, że technologia Starlink pozostanie w pełni dostępna dla Ukrainy, ponieważ jest kluczowa dla ich wysiłków obronnych.

  Co do potencjalnych kontaktów dyplomatycznych Muska z rządem rosyjskim, Blinken stwierdził, że nie jest świadomy takich rozmów. Podkreślił natomiast znaczenie technologii Starlink i jej roli w ułatwianiu komunikacji wewnątrz Ukrainy i dla jej sił zbrojnych.

  Wizyta Blinkena w Kijowie w zeszłym tygodniu obejmowała spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz ogłoszenie dodatkowej pomocy w wysokości 1 miliarda dolarów na cele wojskowe i cywilne dla Ukrainy. Pomimo obaw dotyczących postępu ukraińskiej kontrazbrojnej, amerykańscy urzędnicy twierdzą, że w ostatnich dniach dokonano znaczącego postępu.

  Podsumowując, uznanie Starlink jako kluczowego narzędzia dla Ukrainy przez Blinkena podkreśla znaczenie niezawodnej infrastruktury komunikacyjnej dla wysiłków obronnych kraju. Wsparcie zapewniane przez satelitarną usługę Muska odegrało ważną rolę w ułatwianiu komunikacji między Ukraińcami i ich siłami zbrojnymi, gdy walczą o obronę swojego terytorium.