• niedz.. paź 1st, 2023

  Opłaty za energię elektryczną w stanie Kolorado wzrosną o 4,4%

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Opłaty za energię elektryczną w stanie Kolorado wzrosną o 4,4%

  Opłaty za energię elektryczną dla 1,6 miliona klientów Xcel Energy w Kolorado wzrosną o 4,4%, co odpowiada około 3,99 dolarów dla przeciętnego rachunku mieszkańca, począwszy od 1 września. Taki porozumienie zostało zatwierdzone przez stanową Komisję ds. Usług Publicznych. Xcel Energy, największy dostawca energii elektrycznej w Kolorado, pierwotnie ubiegał się o podwyżkę opłat w wysokości 312 milionów dolarów w 2022 roku, ale porozumienie spowodowało zmniejszenie wzrostu o 96 milionów dolarów.

  W kwietniu 2022 roku miało już miejsce podwyższenie opłat w wysokości 182 milionów dolarów, które spowodowało wzrost średniego rachunku za prąd o 5,24 dolarów miesięcznie, czyli około 6,4%. W ramach propozycji przygotowanej przez Biuro Rzecznika Konsumentów w Dziedzinie Usług Publiczych zaproponowano, że wzrost taryf w wrześniu mógłby być mniejszy poprzez przeniesienie kosztów związanych z zamknięciem pięciu elektrowni opalanych węglem do 2031 roku, kiedy to ostatnia elektrownia, Comanche 3, zostałaby zamknięta. Propozycja ta sugerowała skonsolidowanie wszystkich kosztów w securitized bond w celu bardziej opłacalnego podejścia.

  Jednak pracownicy Komisji ds. Usług Publicznych sprzeciwili się temu mechanizmowi finansowemu, twierdząc, że przenosi on obecne koszty na przyszłych płatników, bez dostatecznej analizy finansowej. Komisja zgodziła się z tym zarzutem, uznając propozycję za niedorozwiniętą.

  Decyzja o uwzględnieniu kosztów węgla spowoduje wzrost średnich rachunków o około 1,09 dolara miesięcznie. Obrońcy praw konsumentów wyrazili obawy co do skumulowanego efektu tego wzrostu, wraz z innymi rosnącymi kosztami. Uważają, że priorytetem powinna być przystępność cenowa i nawołują do opracowania przez komisję własnego planu dotyczącego tego problemu.

  Podczas zatwierdzania podwyżki opłat, komisarze wyrazili również obawy dotyczące niektórych problemów związanych z wynikami i kosztami w przypadku Xcel Energy. Komisarz Cynthia Gilman zwróciła uwagę na trwające problemy z analizą wyników w przypadku elektrowni wodnej Cabin Creek, która doświadcza trudności związanych z budową i eksploatacją. Xcel Energy oszacowało koszt projektu na 88 milionów dolarów, ale obecnie szacuje się, że wyniesie on 98,6 miliona dolarów.

  Komisarze zauważyli również znaczne przekroczenia kosztów i problemy z wydajnością w przypadku ośmiu innych projektów, co skutkowało ogólnym wzrostem o 289 milionów dolarów w porównaniu do pierwotnych szacunków Xcel Energy. Wyrazili rozczarowanie, że płatnicy nie skorzystali na sukcesie firmy w tych projektach.