• niedz.. paź 1st, 2023

  Skórne problemy u nastolatków: Jak zadbać o cerę chłopców?

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 19, 2023
  Skórne problemy u nastolatków: Jak zadbać o cerę chłopców?

  Problemy związane ze skórą takie jak trądzik, zaskórniki, tłusta skóra i dermatitis są powszechne w okresie dojrzewania i mogą utrzymywać się do wczesnej dorosłości. Ważne jest jednak zauważenie, że problemy ze skórą chłopców różnią się od tych, z jakimi borykają się dziewczęta. Według dermatologa Dr. Brendana Campa, chłopcy w okresie dojrzewania mają tendencję do produkowania większej ilości sebum z powodu wyższych poziomów androgenów, co prowadzi do cięższych przypadków trądziku w porównaniu do dziewcząt.

  Aby skutecznie rozwiązać te problemy, nastoletni chłopcy i młodzi mężczyźni powinni dostosować swoje codzienne rutyny pielęgnacyjne. Dobra wiadomość jest taka, że nie muszą one być długie ani skomplikowane. Poprzez wprowadzenie kilku kluczowych produktów zawierających składniki aktywne, takie jak kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu i adapalen, mogą zmniejszyć trądzik, podrażnienia i nadmierną produkcję sebum bez poczucia przytłoczenia.

  Kwas salicylowy to kwas beta-hydroksylowy, który wnika głęboko w pory, aby skutecznie oczyszczać nadmiar sebum. Benzoyl peroxide ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dlatego jest powszechnie stosowany w produktach przeciwtrądzikowych. Adapalen, który jest dostępny bez recepty, pomaga regulować proces odnawiania komórek skóry i zmniejsza tworzenie się zablokowanych porów.

  Zalecana codzienna rutyna pielęgnacyjna dla chłopców z trądzikiem to stosowanie trzech do czterech podstawowych produktów. Dobry środek do oczyszczania usuwa nadmiar sebum, martwe komórki skóry i resztki produktów. Krem nawilżający przywraca nawilżenie i utrzymuje naturalną barierę ochronną skóry. Można również wprowadzić chemiczne złuszczanie, aby usunąć martwe komórki skóry i zmniejszyć ryzyko zatkania porów. Na koniec, niezbędny jest krem z filtrem przeciwsłonecznym, który chroni przed oparzeniami słonecznymi i przedwczesnym starzeniem skóry, szczególnie że niektóre produkty przeciwtrądzikowe uczulają skórę na słońce.

  Warto zauważyć, że trądzik wymaga cierpliwości i konsekwencji w trakcie leczenia. Efekty mogą pojawić się dopiero po 2-3 miesiącach regularnego stosowania, dlatego ważne jest aby być systematycznym i trwać przy tej rutynie.

  Poniżej znajduje się kilka polecanych produktów dla młodych mężczyzn borykających się z trądzikiem:
  1. CeraVe Acne Control cleanser: Zawiera kwas salicylowy, który złuszcza martwe komórki skóry, które mogą zatkać pory (13,95 USD na Amazonie).
  2. Murad Rapid Relief acne sulfur mask: Formuła zawierająca siarkę, kwas salicylowy i kaolin, która wydobywa zanieczyszczenia i zwalcza bakterie (44 USD w Sephora).
  3. La Roche-Posay Effaclar Duo dual action acne treatment: Zawiera 5,5% nadtlenku benzoilu i kwas lipo-hydroksylowy, które skutecznie zwalczają pojedyncze pryszcze (20,99 USD na Amazonie).
  4. PCA Skin Blemish Control Bar: Droższa opcja, ale skuteczna, zawierająca kwas salicylowy, kwas azelainowy i olejek z liści eukaliptusa, który pomaga w leczeniu i zapobieganiu trądzikowi. Nadaje się dla trądziku u nastolatków i dorosłych (60 USD na Dermstore).

  Dzięki dostosowanej rutynie pielęgnacyjnej i stosowaniu tych polecanych produktów, nastoletni chłopcy i młodzi mężczyźni mogą zdziałać pierwsze kroki w kierunku zdrowszej skóry.