• śr.. paź 4th, 2023

  Dwa referenda w sierpniowych wyborach w Ekwadorze mogą mieć istotny wpływ na przyszłość finansową kraju

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Dwa referenda w sierpniowych wyborach w Ekwadorze mogą mieć istotny wpływ na przyszłość finansową kraju

  Wybory prezydenckie w Ekwadorze absorbują uwagę inwestorów, jednak na sierpniowych wyborach będzie również głosowano w sprawie dwóch innych projektów, które mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość finansową kraju. Oczekuje się, że Ekwadorczycy zagłosują na korzyść referendów, które doprowadzą do zamknięcia jednego z głównych pól naftowych oraz ograniczenia wydobycia złota i miedzi. To może stworzyć dużą lukę w budżecie państwa.

  Jedno z referendum zapyta wyborców, czy wydobycie ropy powinno być kontynuowane w Parku Narodowym Yasuní. Obecnie pole to produkuje około 55 000 baryłek dziennie, co stanowi około 15% ogólnej produkcji ropy w Ekwadorze. Drugie referendum będzie pytać wyborców z metropolii Quito, czy należy zatrzymać wydawanie pozwoleń na wydobycie w regionie andyjskiej Choco.

  Wyniki tych referendów wyślą sygnał zagranicznym firmom dotyczący zamiarów Ekwadoru dotyczących eksploatacji złóż mineralnych. Ropa jest najważniejszym źródłem eksportu dla państwa, a górnictwo zajmuje czwarte miejsce. Jednak wyborcy coraz bardziej się martwią skutkami ekologicznymi.

  Zamknięcie pola naftowego spowodowałoby roczne straty w wysokości około 1,25 miliarda dolarów dla rządu, czyli około 1% PKB kraju. Strata ta skomplikowałaby zarządzanie budżetem przez kolejną administrację i utrudniłaby spłatę zadłużenia po 2025 roku.

  Ankiety pokazują, że znaczna część wyborców chce zatrzymać wiercenia naftowe w parku narodowym, podczas gdy większość opowiada się za zablokowaniem górnictwa w regionie Choco. Obawy dotyczące szkód dla środowiska i jakości wody są głównymi przesłankami przeciwników tych projektów.

  Niedawne zabójstwo kandydata na prezydenta Fernando Villavicencio stworzyło niepewność co do wyborów ogólnych, ale nie wydaje się, żeby miało to znaczący wpływ na pytania referendalne. Przeciwnicy wiercących studni i górnictwa zyskują na sile dzięki skutecznym kampaniom.

  Głosowanie ma miejsce w czasie, gdy zwiększa się kontrola społeczna i ekologiczna nad wpływem przemysłu wydobywczego. Ekwador był celem globalnych gigantów górniczych, ale sąsiednia Kolumbia już zablokowała nowe poszukiwania ropy.

  Choć działalność górnicza od zawsze była obecna w regionie Choco, występują podziały wśród społeczności dotyczące zakazu. Niektórzy uważają, że decyzja powinna być pozostawiona lokalnym mieszkańcom, a nie wyborcom stolicy.

  Chociaż zakaz nowych pozwoleń nie wpłynie na istniejące projekty eksploracyjne w regionie Choco, ostatnie orzeczenie sądowe w sprawie zawieszenia procedur zgody może spowodować opóźnienia w konstrukcji dużych projektów w innych częściach Ekwadoru.