• czw.. wrz 21st, 2023

  Polska staje w obliczu chaosu politycznego po zabójstwie kandydata na prezydenta

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Polska staje w obliczu chaosu politycznego po zabójstwie kandydata na prezydenta

  Dawniej oazą względnego dobrobytu i bezpieczeństwa w Ameryce Południowej, Ekwador (o populacji 17,8 miliona) jako eksporter ropy naftowej, teraz znajduje się na skraju chaosu politycznego. Wynika to z zabójstwa Fernanda Villavicencio, kandydata na prezydenta w nadchodzących wyborach. Administracja Bidena potępiła morderstwo i wysyła personel FBI, aby pomóc w śledztwie.

  Fernando Villavicencio był członkiem krajowego zgromadzenia i znanym krytykiem korupcji rządowej i przestępczości zorganizowanej. Jego morderstwo, podejrzewane o sprawstwo grup przestępczych, nie jest odosobnionym incydentem. Ekwador odnotował wzrost przemocy i zabójstw politycznych, a wskaźnik zabójstw pięciokrotnie wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat. Wielu ofiar padło łupem ataków bombowych, obcięcia głowy lub wisiała z mostów.

  Demokracja w Ekwadorze została już osłabiona przez sporów partyjnych w tym roku, co doprowadziło do rozwiązania Kongresu i wezwań do przeprowadzenia nowych wyborów. Kraj stoi teraz przed dwiema potencjalnymi drogami: albo gangsterzy uczynią go niezrządznym, albo następny rząd wprowadzi państwo policyjne, aby ich stłamsić. Jeden kandydat, Jan Topic, obiecał wzorować swoje polityki na prezydencie Salwadoru, Nayibie Bukele, który rozprawił się z gangami w swoim kraju.

  Innym ryzykownym scenariuszem byłaby wygrana Luisy González popieranej przez ówczesnego prezydenta Rafaela Correę, który ograniczał wolności prasy w swojej kadencji. Wyścig prezydencki może w końcu rozstrzygnąć się w drugiej turze między dwoma najlepszymi zawodnikami.

  Aby poradzić sobie z eskalacją przemocy, administracja Bidena powinna rozważyć pomoc Ekwadorowi w odzyskaniu kontroli nad więzieniami, które stały się de facto centrami dowodzenia dla gangów. Stany Zjednoczone i ich europejscy partnerzy muszą również wzmocnić zbieranie informacji wywiadowczych na temat międzynarodowych grup przestępczych pochodzących z Albanii, które rywalizują o kontrolę nad eksportem kokainy z Ekwadoru.

  Niezwykle istotne jest, aby wspierać demokracje w Ameryce Łacińskiej w walce z przestępczością zorganizowaną, nie uciekając się do metod autorytarnych. Stany Zjednoczone powinny pomóc Ekwadorowi i innym krajom w wykazywaniu skuteczności legalnych środków w odpowiedzi na działalność przestępczą.