• niedz.. paź 1st, 2023

  DMV Wstrzymuje Plany Rozszerzenia Rozwoju Floty Bez Kierowców przez Cruise

  DMV Wstrzymuje Plany Rozszerzenia Rozwoju Floty Bez Kierowców przez Cruise

  Departament Motorów Kalifornijskich (DMV) rozpoczął dochodzenie w sprawie serii niepokojących incydentów związanych z Cruise, firmą produkującą auta bez kierowcy mającą siedzibę w San Francisco. Decyzja DMV spowodowała wstrzymanie planów ekspansji Cruise.

  DMV nie określiło, na jakie incydenty prowadzone jest śledztwo, ale wymieniło trzy godne uwagi wydarzenia, które miały miejsce przez tydzień. Po pierwsze, grupa robotaksów Cruise wjechała do dzielnicy North Beach w San Francisco, blokując skrzyżowanie na 15 minut, obwiniając o to przerwanie usługę telefoniczną. Po drugie, jedno z robotaksów Cruise nieświadomie wjechało na plac budowy i utknęło w mokrym betonie. Musiało zostać usunięte przez pracowników wysłanych przez Cruise. Po trzecie, robotaks Cruise zderzył się z szybko poruszającą się wozem strażackim na skrzyżowaniu, w wyniku czego pasażer trafił do szpitala z niewielkimi obrażeniami.

  Po tym wypadku DMV wszczęło śledztwo, a Cruise zgodziło się zmniejszyć rozmiar swojej floty. Teraz firma będzie miała 50 robotaksów w ciągu dnia i 150 w nocy. Cruise opublikowało własne oświadczenie w sprawie incydentów i wyraziło chęć współpracy z DMV.

  Plany ekspansji Cruise są częścią ich strategii zalewania San Francisco tysiącami robotaksów. Waymo, należące do Alphabetu, również ma podobne zamiary. Jednak ostatnie wydarzenia zwróciły uwagę na brak skutecznej regulacji dotyczącej pojazdów bez kierowców w Kalifornii.

  DMV nie podało, jak długo potrwa śledztwo. Warto jednak zauważyć, że oddzielne śledztwo DMV w sprawie domniemanego nieuczciwego reklamowania przez Teslę swoich możliwości „pełnego samojeżdżenia” trwa od ponad dwóch lat.

  Te ostatnie incydenty związane z robotaksami skłoniły legislatorów stanowych do podjęcia działań. Obecnie w legislaturze rozważany jest projekt ustawy, który na kolejne pięć lat nakładałby obowiązek istnienia kierowców bezpieczeństwa w ciężarówkach bez kierowców. Dodatkowo, niektórzy urzędnicy miast, w tym z San Francisco, Los Angeles i Santa Monica, wyrazili niezadowolenie z ograniczonej kontroli nad wprowadzaniem robotaksów w swoich miastach.

  Komisja Oddziału Usług Publicznych Kalifornii głosowała zdecydowanie za rozszerzeniem działania robotaksów, z wyjątkiem jednego członka, który argumentował, że obawy dotyczące bezpieczeństwa, takie jak ingerencja w działanie pojazdów ratunkowych, powinny być rozwiązane przed wydaniem zgody. Wszyscy członkowie CPUC zostali mianowani przez gubernatora Kalifornii, Gavina Newsoma, który odmówił komentarza na temat sytuacji.