• pt.. wrz 22nd, 2023

  Rosyjskie siły prowadzą atak na ukraińskie porty, ale nie wszedł zgodnie z planem

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Rosyjskie siły prowadzą atak na ukraińskie porty, ale nie wszedł zgodnie z planem

  Dzisiaj (więcej informacji) z południa dochodzą wiadomości dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej. Rosyjskie siły przeprowadziły nalot dronami na ukraińskie porty, ale poszedł on niezgodnie z planem. W rezultacie Ukraińcy zwiększyli swoją zależność od portów nad rzeką Dunaj, takich jak te w Izmayil i Reni w obwodzie odeskim. Te porty znajdują się zaledwie 200 metrów od Rumunii, co stanowi silne odstraszające działanie dla Rosjan, ponieważ każdy niecelny atak mógłby potencjalnie trafić w członka NATO.

  Jednak pomimo ryzyka rosyjskie siły kontynuowały ataki na Reni i Ismail, prawdopodobnie docierając dronami kamikaze na terytorium rumuńskie. Ministerstwo Obrony Rumunii oświadczyło, że atak dronów miał na celu port Reni na Ukrainie, ale nie stwarzał bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Rumunii.

  Na zachodniej części okupowanego obwodu chersońskiego na południu Ukrainy Ukraińcy zniszczyli wiele rosyjskich systemów obrony powietrznej, dając sobie swobodę poruszania się dronami powietrznymi. Pozwoliło to Ukraińcom ponownie skorzystać z uzbrojonych dronów Bayraktar. Przeprowadzili skuteczny atak na obszary, gdzie skoncentrowane były rosyjskie siły, uderzając w ciężarówkę z amunicją i personelem.

  Tymczasem rosyjskie źródła skarżyły się, że ukraińskie drony rozpoznawcze wkraczają coraz głębiej na terytoria kontrolowane przez Rosję, co prowadzi do operacji pościgowych z udziałem śmigłowców. Jeśli Rosjanie będą kontynuować korzystanie z helikopterów w ten sposób, analitycy ostrzegają, że Ukraińcy mogą zacząć tworzyć pułapki, aby je zniszczyć.

  W innych wydarzeniach rosyjskie siły utraciły kolejny śmigłowiec bojowy Ka-52 z powodu awarii. Śmigłowiec rozbił się w Morzu Azowskim, niedaleko brzegu, a obydwoje pilotów przeżyło. Koincydencyjnie tego samego dnia ukazało się wywiad z rosyjskim żołnierzem, który pomógł Ukraińcom ukraść rosyjski śmigłowiec Mi-8. Pilot sprzeciwił się inwazji na Ukrainę i się poddał, podczas gdy członkowie załogi stawiali opór, a pilot został zastrzelony. Ukraińskie Siły Specjalne zlikwidowały opór i ewakuowały rannego pilota.

  Nastroje społeczne wobec wojny w Rosji wydają się zmieniać, co objawia się rosnącą liczbą ataków na weteranów, którzy brali udział w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Te przypadki podkreślają rosnące niezadowolenie w rosyjskim społeczeństwie.