• pt.. wrz 22nd, 2023

  Departament Obrony stawia w stan oskarżenia po ataku krokodyla na dwóch żołnierzy w Północnym Queenslandzie w 2021 r.

  Departament Obrony stawia w stan oskarżenia po ataku krokodyla na dwóch żołnierzy w Północnym Queenslandzie w 2021 r.

  Departament Obrony jest postawiony w stan oskarżenia po ataku krokodyla na dwóch żołnierzy w Północnym Queenslandzie w 2021 roku. Żołnierze pływali niedaleko miasta Portland Roads, gdy doszło do ataku. Jeden żołnierz doznał złamanych kości i obrażeń górnej części ciała, podczas gdy drugiemu rozszarpano rękę, gdy próbował mu pomóc. Dyrektor Commonwealth Director of Public Prosecutions zarzuca Departamentowi Obrony, że nie spełnił swoich obowiązków wynikających z ustawy o bezpieczeństwie i higienie pracy z 2011 roku.

  Według Comcare, krajowego organu nadzorującego bezpieczeństwo i higienę pracy, żołnierze otrzymali zgodę na wędkowanie na łodzi typu Zodiac w Portland Road podczas transportu jednostki desantowej z Darwin do Townsville w celu konserwacji. Po zakotwiczeniu łodzi, wszedł na kąpielę i zostali natychmiast zaatakowani przez 2,5-metrowego krokodyla słonawego. Jeden żołnierz został zaciągnięty pod wodę i zakatowany, ale jego kolega był w stanie odeprzeć zwierzę i uciec z nim na pokład Zodiacu.

  Twierdzi się, że Departament Obrony nie zapewnił szkoleń i bezpiecznego systemu pracy dla swojego personelu. Oskarża się go również o nie wprowadzenie zakazów wstępu pracowników do wód zamieszkanych przez krokodyle, brak przeprowadzenia oceny ryzyka lub udzielenia szczegółowych informacji o zagrożeniach atakami krokodyli.

  Oskarżenia wobec Departamentu Obrony są przestępstwem o kategorii 2 zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i higienie pracy, z maksymalną karą grzywny w wysokości 1,5 miliona dolarów. Departament oświadczył, że bezpieczeństwo swojego personelu jest najważniejsze i nie będzie udzielał dalszych komentarzy w trakcie trwania postępowania prawnego.

  W chwili incydentu mieszkańcy ostrzegali, że woda w okolicy jest zamieszkana przez krokodyle. Krokodyl zaangażowany w atak został uśpiony przez pracowników ochrony przyrody.

  Sprawa ma zostać omówiona w Sądzie Magistrackim w Brisbane we wrześniu. Departament Obrony wyraził wdzięczność społeczności Lockhart River i służbom ratunkowym za ich reakcję na incydent.