• czw.. wrz 28th, 2023

  DarkSky International organizuje czwarty konkurs fotograficzny Capture the Dark

  DarkSky International organizuje czwarty konkurs fotograficzny Capture the Dark

  Organizacja DarkSky International z siedzibą w Tucson w Arizonie niedawno zorganizowała czwarty konkurs fotograficzny Capture the Dark, aby podkreślić ważną rolę fotografii w ruchu na rzecz zachowania ciemnego nieba. Konkurs zgromadził 494 zgłoszenia od uczestników z całego świata w 10 różnych kategoriach.

  Jedną z kategorii, „Connecting to the Dark” (Łącząc się z Ciemnością), podkreślała perspektywę i inspirację, jaką doznaje się obserwując naturalną noc. Inna kategoria, „International Dark Sky Place” (Międzynarodowe Miejsce Ciemnego Nieba), świętowała ponad 200 chronionych obszarów i gmin na całym świecie, które zostały certyfikowane przez DarkSky jako Międzynarodowe Miejsca Ciemnego Nieba.

  Konkurs obejmował również kategorie skupiające się na wpływie zanieczyszczenia świetlnego na środowisko, pozytywnych aspektach odpowiedzialnego oświetlenia zewnętrznego, efektach zanieczyszczenia świetlnego na dziką przyrodę oraz fotografii głębokiej przestrzeni. Istniała nawet kategoria specjalnie dla zdjęć wykonanych przy użyciu urządzeń mobilnych.

  Panel sędziowski oceniał fotografie pod względem umiejętności technicznych, kompozycji, związku z tematem kategorii oraz ogólnego wrażenia. Zwycięzcy w każdej kategorii otrzymają nagrody, w tym ekspozycję w publikacjach DarkSky, członkostwo w DarkSky oraz różne gadżety.

  Oprócz zwycięzców w poszczególnych kategoriach, jedno zdjęcie zostanie również wybrane jako „Nagroda Wyboru Publiczności” na podstawie głosowania publicznego. Zwycięzca otrzyma kartę podarunkową, ekspozycję w publikacjach DarkSky oraz inne nagrody.

  DarkSky International jest uznawaną władzą w zakresie zanieczyszczenia świetlnego, działającą na rzecz ochrony nocnego nieba poprzez działania edukacyjne, lobbingowe i ochronne. Wspierają globalną społeczność obrońców ciemnego nieba i przyczyniają się do utworzenia ponad 200 Międzynarodowych Miejsc Ciemnego Nieba na całym świecie.

  You missed

  Inżynierowie z Uniwersytetu w Zurychu opracowali system SI o nazwie Swift, który może pilotować drony zdolne do pokonywania ludzkich pilotów w wyścigach. Nauka hybrydowa wykorzystywana do szkolenia SI ma potencjalne zastosowanie w technologiach autonomicznych, takich jak samochody autonomiczne, roboty osobiste, a nawet samoloty autonomiczne. Osiągnięcie to stanowi pierwszy raz, kiedy robot zasilany SI pokonał ludzkiego mistrza w fizycznej dyscyplinie zaprojektowanej dla i przez ludzi. Zespół pracujący nad Swift wykorzystał głębokie wzmocnienie uczenia (DRL), aby zaprojektować SI. DRL to rodzaj uczenia maszynowego, które uczy SI, jak się zachowywać w określonych sytuacjach poprzez próby i błędy. SI uczy się z czasem, jak osiągnąć pożądany wynik poprzez nagrody. W przypadku wyścigów dronów, pożądanym wynikiem jest wygrana wyścigu. Nauka DRL odbywa się w symulacjach przy użyciu danych ze świata rzeczywistego, aby naśladować fizyczne środowiska. Swift jest w pełni autonomiczny, wyposażony w sensory pokładowe. Nie ma potrzeby instalowania zewnętrznych czujników w otoczeniu. Robot może po prostu być włączony i latać. W badaniach Swift rywalizował z trzema mistrzami wyścigów dronów i wygrał 15 z 25 wyścigów. Zarejestrował również najkrótszy czas na torze, pokonując najlepszego pilota o pół sekundy. Choć to osiągnięcie jest istotne, system Swift ma wciąż pewne ograniczenia. Błędy, takie jak uderzenie w barierę czy rozbicie się na ziemi, są trudniejsze do naprawienia przez SI w porównaniu do ludzkiego pilota. SI również boryka się z nieprzewidywalnymi zmianami w środowisku fizycznym, takimi jak warunki pogodowe. Niemniej jednak system Swift oferuje nowe i potencjalnie przełomowe podejście do robotyki autonomicznej. Ma zastosowanie w zadaniach, które wymagają, aby autonomiczny robot wykonał zadanie w odpowiednim czasie, takich jak inspekcja infrastruktury, zarządzanie magazynem i sytuacje poszukiwawczo-ratownicze. Podczas gdy drony zasilane SI przejmujące nasze drogi i niebo nadal mogą być odległą możliwością, system Swift otwiera nowe możliwości postępu w technologiach autonomicznych. Źródło: The Daily Beast