• czw.. wrz 28th, 2023

  Przyszłość bezkierowcowych taksówek – optymistyczne prognozy CEO Cruise

  Przyszłość bezkierowcowych taksówek – optymistyczne prognozy CEO Cruise

  CEO i CTO Cruise, Kyle Vogt, wyraził optymizm co do przyszłości bezkierowcowych taksówek podczas niedawnego spotkania dotyczącego wyników finansowych. Zachwalał on potencjał bezpieczeństwa i wygody samochodów autonomicznych (AVs), twierdząc, że doznają one mniej kolizji niż kierowcy ludzcy. Vogt podkreślał, że w analizie pierwszego miliona przebytych mil, AVs miały o 54% mniej kolizji w podobnych środowiskach w porównaniu do kierowców ludzkich. Stwierdził także, że AVs były głównymi sprawcami aż o 92% mniej kolizji. Sugeruje to, że większość wypadków jest spowodowana nieuwagą kierowców ludzkich, a nie AVs.

  Vogt wyobraża sobie przyszłość, w której bezkierowcowe taksówki są bardziej dostępne niż posiadanie samochodu, co czyni je popularnym wyborem wśród ludzi. Jednak przed tym, jak będą mogły konkurować z usługami Ubera i Lyfty obsługiwanymi przez kierowców ludzkich w San Francisco, Cruise i Waymo muszą przejść finalną próbę regulacyjną ze strony California Public Utilities Commission. Regulator opóźnił już dwukrotnie głosowanie z powodu obaw zgłoszonych przez lokalnych pierwszych reagujących i służby porządkowe.

  Jednym z podniesionych problemów jest zachowanie AVs na miejscach sytuacji awaryjnych. Wielokrotnie odnotowano przypadki, gdzie AVs wjeżdżały na te miejsca, pomimo poleceń o zatrzymaniu się. Zdarzało się także, że AVs wpadały w zakłopotanie i zatrzymywały się bez względu na swoją lokalizację. Miejscowi regulujący wyrazili frustrację brakiem przejrzystości ze strony firm, ponieważ nie otrzymali żadnych danych dotyczących wydajności i bezpieczeństwa.

  Pomimo wyzwań i krytyki, zwolennicy technologii AV wierzą, że wdrożenie bezkierowcowych taksówek jest nieuniknione, nie tylko w San Francisco, ale także w innych miastach. Miasta takie jak Los Angeles, Phoenix, Austin i Miami już mają testowe pojazdy działające na swoich ulicach. Cruise i Waymo zaczęły nawet oferować usługi autonomicznego przewozu osób dla publiczności.

  California Public Utilities Commission stoi przed trudnym zadaniem ważenia potencjalnych korzyści i kosztów związanych z umożliwieniem operacji AVs bez kierowców ludzkich. Pomimo obaw i problemów, wielu wierzy, że potencjalne korzyści płynące z AV przeważają nad wyzwaniami. CEO Cruise, Vogt, twierdzi, że jego firma wyszła już poza etap projektu naukowego i jest teraz dynamicznie rozwijającym się biznesem z transformacyjnym produktem.