• niedz.. paź 1st, 2023

  Chinski producenci samochodów elektrycznych podbici wojna cenowa

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 19, 2023
  Chinski producenci samochodów elektrycznych podbici wojna cenowa

  Akcje chińskich producentów samochodów elektrycznych notowanych na giełdzie w Hongkongu doświadczyły szerokiego spadku w poniedziałek wskutek rozpoczęcia nowej wojny cenowej. Inwestorzy obawiają się, że ta wojna cenowa może wpłynąć na marże tych firm. Akcje Li Auto wzrosły o 3,8% do 159,30 HKD, XPeng spadł o 6,1% do 62,1 HKD, a firma BYD spadł o 7,7% do 234,80 HKD.

  W sierpniu producenci pojazdów energooszczędnych ponownie obniżają ceny, kontynuując w ten sposób wojnę cenową mającą na celu przyciągnięcie konsumentów. Na przykład Tesla obniżyła ceny swoich modeli Y Long-range i Y Performance w Chinach o 14 000 juanów (1934 USD). SAIC-Volkswagen i Neta również ogłosiły obniżki cen swoich modeli.

  Przewiduje się, że BYD wkrótce również obniży ceny, podobnie jak inni producenci w branży. Analitycy Citi przewidują, że wojna cenowa, wraz z obawami dotyczącymi marży i przepływów gotówkowych, wpłynie na ceny akcji producentów pojazdów elektrycznych na początku 2024 roku. Oczekuje się słabego popytu w czwartym kwartale, i nawet jeśli sprzedaż będzie wysoka, producenci tych pojazdów elektrycznych nie osiągną wzrostu sprzedaży w kolejnych kwartałach w pierwszym kwartale 2024 roku z powodu aktualnie słabego otoczenia makroekonomicznego.

  Ponadto, większość producentów pojazdów elektrycznych odnotowała mniejszą sprzedaż detaliczną w pierwszym tygodniu sierpnia. Firmy Nio, Leapmotor i XPeng wszystkie doświadczyły dwucyfrowych spadków w porównaniu z poprzednim tygodniem, podczas gdy sprzedaż Tesli wzrosła o 21%, głównie ze względu na zniekształcenia wynikające z niskiej bazy. Analitycy przypisują wyniki poniżej oczekiwań efektowi sezonu niskiego popytu oraz temu, że sprzedaż została przyspieszona w czerwcu w wyniku poprzedniej rundy obniżek cen.

  Ogólnie rzecz biorąc, wojna cenowa chińskich producentów samochodów elektrycznych, połączona ze słabym popytem i obawami dotyczącymi marży i przepływów gotówkowych, wpłynęła na spadek ich akcji.