• niedz.. paź 1st, 2023

  Nowy smartfon Huawei Mate 60 Pro wzbudza zainteresowanie i podnosi obawy o produkty technologiczne z USA w Chinach

  Nowy smartfon Huawei Mate 60 Pro wzbudza zainteresowanie i podnosi obawy o produkty technologiczne z USA w Chinach

  Ostatnie wprowadzenie Huawei Mate 60 Pro, pierwszego w pełni chińskiego smartfona umożliwiającego dostęp do sieci 5G, wstrząsnęło branżą technologiczną. Nieoczekiwany rozwój sytuacji, w połączeniu z imponującymi zdolnościami chińskich producentów układów scalonych, wywołał obawy i spekulacje na temat potencjalnych zakazów wprowadzenia na rynek telefonów iPhone i innych amerykańskich produktów technologicznych przez chiński rząd. Ta sytuacja uwydatnia podatność nawet giganta technologicznego jakim jest Apple na napięcia geopolityczne.

  Trwający spór handlowy między USA a Chinami szczególnie dotknął firmy zajmujące się produkcją układów scalonych. W zeszłym roku Stany Zjednoczone ograniczyły eksport zaawansowanych układów scalonych i narzędzi do ich produkcji do Chin, co dotknęło firmy takie jak Nvidia i Micron. Szczelniejsze restrykcje mogłyby również wpłynąć na sprzedaż układów AI wykorzystywanych w centrach danych. Zakaz stosowania amerykańskich układów pamięci w niektórych chińskich projektach infrastrukturalnych wpłynął również na przychody amerykańskich dostawców układów scalonych dla Apple, takich jak Cirrus, Qualcomm i Skyworks.

  Chińscy regulatorzy opóźnili również zatwierdzenie amerykańskich przejęć, co stanowi wyzwanie dla firm takich jak Intel. Jednak wzrost sprzedaży sprzętu wykorzystywanego do produkcji mniej zaawansowanych układów scalonych częściowo zrekompensował straty producentów narzędzi do produkcji układów scalonych z USA.

  Poza Apple i firmami zajmującymi się produkcją układów scalonych, napięcia geopolityczne między USA a Chinami mogą mieć konsekwencje również dla innych gigantów technologicznych. Administracja Bidena rozważa, według doniesień, ograniczenie dostępu Chin do amerykańskiego obliczeniowego chmury, co wpłynęłoby na firmy takie jak Alphabet, Amazon i Microsoft.

  Co ciekawe, Huawei i inne chińskie firmy technologiczne skorzystały na konflikcie geopolitycznym. Udział Huawei na krajowym rynku smartfonów wzrósł, a udane wprowadzenie na rynek modelu Mate 60 Pro dodało firmie większej siły. Podobnie, wysiłki SMIC na rzecz innowacji w kontekście amerykańskich ograniczeń doprowadziły do znacznego wzrostu ceny jej akcji.

  W miarę narastania napięć, przyszłość branży technologicznej pozostaje niepewna, a inne firmy mogą znaleźć się w środku tego geopolitycznego konfliktu.