• pt.. wrz 22nd, 2023

  Chiny z powodzeniem wysłały na orbitę trzy nowe satelity Yaogan-39

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Chiny z powodzeniem wysłały na orbitę trzy nowe satelity Yaogan-39

  Chiny z powodzeniem wysłały na orbitę trzy nowe satelity Yaogan-39 w dniu 17 września. Satelity zostały wystrzelone za pomocą rakieto nośnej Long March 2D z Centrum Startowego Satelit Xichang. Chińska Korporacja Nauki i Technologii Kosmicznej (CASC) potwierdziła udany start.

  Ten start oznacza 30 udany start dla CASC w tym roku i 43 misję orbitalną Chin w 2023 roku. Seria satelitów Yaogan ma być używana w celach militarnych ze względu na ich poufny charakter i określone orbity. Przypuszcza się, że są one wykorzystywane do różnych możliwości rozpoznawczych, w tym: optycznych, z syntetycznym otworem radarowym (SAR) oraz do wykrywania środowiska elektromagnetycznego.

  Satelity Yaogan są uważane za analogiczne do amerykańskiego systemu satelitarnego Naval Ocean Surveillance System (NOSS) Departamentu Obrony. Niektóre grupy satelitów są umieszczane na orbitach z inklinacją 35 stopni, w odstępach 60 lub 120 stopni, by zapewnić stałe monitorowanie obszarów ochrony bezpośrednio przy Chinach.

  Rosnące zdolności teledetekcji Chin zwróciły uwagę Stanów Zjednoczonych. Komisja ds. Przeglądu Gospodarczego i Bezpieczeństwa USA-Chiny poprosiła o nieklasyczny raport dotyczący chińskich technologii teledetekcyjnych i ich zastosowań, a także ogólnych celów tego kraju. Chiny uruchomiły również zaliczoną serię satelitów Ludikancha, które są satelitami obserwacyjnymi Ziemi o wysokiej rozdzielczości, przeznaczonymi do celów militarnych.

  Oprócz zadań wojskowych, sektor komercyjny Chin również rozwija satelity optyczne i SAR. Changguang Satellite Technology planuje rozbudowę swojej floty satelitów Jilin-1. Ta rozbudowa wynika z zainteresowania chińskiego rządu wykorzystaniem komercyjnych obrazów satelitarnych w różnych zastosowaniach, w tym na Ukrainie.