• pt.. wrz 22nd, 2023

    Chińskie satelity rozpoznawcze obserwują ćwiczenia militarne w regionie Indo-Pacyfiku

    Chińskie satelity rozpoznawcze obserwują ćwiczenia militarne w regionie Indo-Pacyfiku

    Według doniesień, Chiny rozmieściły setki satelitów rozpoznawczych w pobliżu Australii, aby zbierać dane wywiadowcze dotyczące wspólnych manewrów wojskowych w regionie Indo-Pacyfiku. Chińskie satelity zostały wykryte przez australijską firmę EOS Space Systems podczas niedawno zakończonych ćwiczeń Talisman Sabre oraz trwających ćwiczeń Malabar. Firma wykryła trzy chińskie satelity geostacjonarne manewrujące w pobliżu wojen Talisman Sabre na północy Australii oraz setki mniejszych satelitów w niskiej orbicie w regionie od początku ćwiczeń Malabar.

    Wojna kosmiczna staje się coraz ważniejszym elementem współczesnej wojny, a Chiny wykorzystują swoje dominujące pozycje w kosmosie do monitorowania swoich przeciwników. Chińskie satelity zapewniają „ciągłe obserwacje” działań na ziemi i na morzu. Australijski Departament Obrony nie ujawnił swoich planów dotyczących minimalizacji zagrożeń związanych z tymi operacjami satelitarnymi.

    Ćwiczenia Malabar to wspólne manewry wojskowe, w których uczestniczą Australia, Stany Zjednoczone, Indie i Japonia. Teleskopy zlokalizowane poza Canberrą i Zachodnią Australią zostały użyte do zbierania danych na temat chińskich działań rozpoznawczych. Dokładne intencje chińskich operacji satelitarnych pozostają nieznane, ale budzą one obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa w regionie.