• niedz.. paź 1st, 2023

  Skandal korupcyjny związany z handlem motosilnikami dla sił zbrojnych Ukrainy

  Skandal korupcyjny związany z handlem motosilnikami dla sił zbrojnych Ukrainy

  Niektórzy ukraińscy biznesmeni próbowali sprzedać partię silników do czołgów siłom zbrojnym Ukrainy po zawyżonej cenie. Planowano sprzedać 80 silników do Ministerstwa Obrony Ukrainy za ponad 77 milionów hrywien [ok. 2 miliony dolarów], podczas gdy ich wartość rynkowa wynosi nieco poniżej 24 milionów hrywien [ok. 650 000 dolarów]. Podczas przeszukania ich magazynu, funkcjonariusze organów ścigania skonfiskowali silniki czołgowe, noktowizory i inne komponenty do pojazdów opancerzonych. To uniemożliwiło znaczne marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Skonfiskowane silniki i komponenty, w tym te do czołgu T-72, zostały przekazane siłom zbrojnym.
  Trwa śledztwo w ramach postępowania karnego w celu ustalenia wszystkich okoliczności przestępstwa i ukarania winnych. W przypadku skazania sprawcy mogą grozić do 12 lat pozbawienia wolności i konfiskata ich majątku.
  Ten incydent dołącza do serii skandali dotyczących zamówień dla sił zbrojnych. Ostatnie dochodzenia wykazały oszukańcze praktyki w zakupie kurtki i spodni, gdzie dostawcy manipulowali fakturami, aby zawyżyć ceny. Ponadto polska firma Alfa nie zrealizowała swoich zobowiązań umownych i obecnie zawdzięcza ukraińskiemu Ministerstwu Obrony ponad 3,5 miliarda hrywien [ok. 94,77 miliona dolarów].
  Dążenie do zwalczania korupcji i zapewnienia transparentności w zamówieniach obronnych pozostaje kluczowe dla rządu Ukrainy w ich wysiłkach na rzecz budowy silnych i skutecznych sił zbrojnych.