• czw.. wrz 28th, 2023

  Brazylia: Petrobras podnosi ceny paliw

  ByMarcin Kuźmiński

  wrz 20, 2023
  Brazylia: Petrobras podnosi ceny paliw

  Brazylijska państwowa firma naftowa, Petrobras, ogłosiła podwyżkę cen paliw. Cena benzyny i oleju napędowego w rafineriach wzrosła odpowiednio o 16,27% i 25,82%. Jest to pierwsza podwyżka cen od wprowadzenia nowej polityki cenowej Petrobras, która wiąże ceny paliw z wahaniem na rynku międzynarodowym.

  Analitycy uważają, że ta podwyżka będzie miała znaczący wpływ na cel inflacyjny Brazylii na rok 2023. Rynek już teraz dokonuje rewizji swoich prognoz w wyniku tej decyzji. Pod przywództwem dyrektora generalnego Jean Paula Pratesa, Petrobras ogłosił również obniżenie dywidend dla inwestorów, sygnalizując priorytetowe traktowanie inwestycji oraz dążenie do zmniejszenia zmienności cen paliw.

  Mimo istniejącej rozbieżności w cenach paliw produkowanych przez Petrobras, oczekuje się, że trwający wzrost cen ropy naftowej Brent wpłynie na dalsze wzrosty cen paliw w Brazylii. Prognozy inflacji na koniec roku były już bliskie wyznaczonemu limitowi przez Bank Centralny, a różne firmy analityczne zrewidowały prognozy w górę w świetle nowych cen paliw.

  Wzrost kosztów paliwa wpłynie nie tylko na końcowych konsumentów, ale także na rynki hurtowe, ponieważ ceny oleju napędowego są bezpośrednio związane z tymi rynkami. Prognozuje się, że Ogólny Indeks Cen (IGP), który mierzy rynek hurtowy, zmniejszy się z tendencji deflacyjnej 4% do 3% z powodu ogłoszenia Petrobras. Istnieje nadal potencjał do dalszych podwyżek cen, ale analitycy uważają taki scenariusz za mało prawdopodobny.

  Podsumowując, podwyżka cen paliw przez Petrobras przewiduje się, że będzie miała znaczący wpływ na cel inflacyjny Brazylii na rok 2023.