• czw.. wrz 21st, 2023

  Elektryczne samochody zyskują na popularności w Australii

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Elektryczne samochody zyskują na popularności w Australii

  Elektryczne pojazdy (EV) zyskały przewagę nad hybrydami jako preferowany wybór wśród australijskich nabywców samochodów, co stanowi znaczący kamień milowy w branży motoryzacyjnej w tym kraju. Wzrost sprzedaży EV jest głównie napędzany przez marki takie jak Tesla, MG i BYD, które zalewają rynek modelami elektrycznymi z bateriami. Wszystkie te marki produkuje swoje pojazdy w Chinach, gdzie wsparcie ze strony rządu dla EV przyczyniło się do ich popularności.
  Mimo że hybrydy oferują wiele korzyści, konsumenci coraz bardziej skłaniają się ku posiadaniu samochodu, który nie polega na benzynie. Tesla Model Y, w cenie 65 000 dolarów, odniósł szczególny sukces, sprzedając dziesiątki tysięcy egzemplarzy tylko w 2023 roku. Warto jednak zauważyć, że dane sprzedażowe Tesli nie były dostępne przed rokiem 2022.
  Firma Toyota, wiodący sprzedawca hybryd, nie zaakceptowała w pełni technologii EV w taki sam sposób. Zamiast tego, firma skoncentrowała się na pojazdach wodorowych, które znalazły ograniczone zastosowanie w Australii. Wybór tej strategii przyczynił się do utraty rynku przez Toyotę w szybko rozwijającym się rynku EV.
  Choć przełączka na EV stanowi znaczący krok w kierunku zmniejszenia emisji CO2 w sektorze transportu, ważne jest pamiętanie, że energia używana do zasilania tych pojazdów w wielu częściach Australii pochodzi głównie z węgla. Aby w pełni korzystać z korzyści środowiskowych wynikających z EV, konieczne jest podejmowanie działań mających na celu oczyszczanie dostaw energii elektrycznej.
  Wzrost sprzedaży EV jest imponujący pod względem procentowym, ale liczba absolutna sprzedanych pojazdów elektrycznych jest nadal umiarkowana w porównaniu do samochodów z silnikiem benzynowym. W lipcu 2023 roku sprzedaż EV wzrosła o 40 000 sztuk, osiągając łączną liczbę 50 000, podczas gdy sprzedaż samochodów benzynowych wzrosła o 22 000 sztuk. Natomiast sprzedaż samochodów z silnikiem diesla odnotowała spadek.
  Pomimo tych czynników wzrost sprzedaży EV jest zgodny z ogólnym wzrostem zakupów nowych samochodów w Australii. Lipiec 2023 roku był świadkiem rekordowej sprzedaży samochodów, co świadczy o silnym popycie ze strony konsumentów. Warto jednak wspomnieć, że tradycyjnie czerwiec jest szczytowym miesiącem zakupu samochodowego, ponieważ kupujący dążą do sfinalizowania swoich zakupów przed końcem roku finansowego.