• czw.. wrz 21st, 2023

  SpaceX narusza przepisy dotyczące reklamy konsumentów w Australii

  SpaceX narusza przepisy dotyczące reklamy konsumentów w Australii

  Australian Communications and Media Authority (ACMA) ustaliła, że SpaceX, firma lotnicza założona przez Elona Muska, naruszyła przepisy dotyczące reklamy konsumentów, nie podając daty zakończenia „oferty ograniczonego czasu” na swojej stronie internetowej. Badania przeprowadzone przez ACMA wykazały, że usługa internetu satelitarnego Starlink SpaceX nie określiła daty wygaśnięcia promocji specjalnej, oferującej zniżki na sprzęt Starlink.

  Zgodnie z Kodeksem Ochrony Konsumenta Telekomunikacji, firmy są zobowiązane do podawania dat końcowych ofert promocyjnych w swoich materiałach reklamowych. Raport z badań ACMA, opublikowany 19 września 2023 roku, przedstawiał zrzut ekranu z 1 czerwca 2023 roku, na którym widoczna była australijska strona główna Starlink promująca ofertę ograniczonego czasu dla klientów z obszarów wiejskich, ale nie podającą daty zakończenia. Przed opublikowaniem wyników śledztwa przez agencję, Starlink zaktualizował swoją stronę internetową 26 lipca, informując, że promocja zakończyła się 15 sierpnia.

  Śledztwo zostało wszczęte na skutek skargi konsumenta. W odpowiedzi na naruszenie, ACMA wydała formalne zalecenie dla Starlinka, ostrzegając przed potencjalnymi konsekwencjami, jeśli naruszenie nie zostanie naprawione. Konsekwencje te mogą obejmować otrzymanie nakazu naruszenia lub nałożenie kary pieniężnej do 250 000 dolarów poprzez wniosek do Federalnego Sądu.

  Warto zaznaczyć, że Starlink przeprowadził podobną promocję dla klientów z obszarów wiejskich w Kanadzie, również nie podając daty zakończenia. Jednak firma później zaktualizowała swoją stronę internetową, informując klientów, że promocja zakończy się 30 września 2023 roku.

  Źródło: ACMA