• niedz.. paź 1st, 2023

  Czwarta strefa rozwoju energii wiatrowej na morzu w Australii

  Czwarta strefa rozwoju energii wiatrowej na morzu w Australii

  Australijski rząd federalny rozpoczął konsultacje dotyczące czwartej strefy rozwoju energii wiatrowej na morzu w kraju, a drugiej w Nowej Południowej Walii. Proponowana strefa obejmuje obszar ponad 1400 kilometrów kwadratowych na wybrzeżu regionu Illawarra. Rozciąga się od przedmieścia Wombarra, będącego częścią Wollongong, aż do Gerringong, znajdując się na odległości od 10 do 30 kilometrów od brzegu. Region Illawarra został wybrany ze względu na swoje silne zasoby wiatru na morzu, istniejącą infrastrukturę portową oraz rolę jako hub przemysłowy i produkcyjny.

  Minister energetyki Chris Bowen oświadczył, że proponowana strefa rozwoju ma potencjał do wsparcia mocy wiatrowych na morzu o łącznej wartości 4,2 GW, co przyczyni się do przejścia z węgla na energię odnawialną w regionie. Bowen podkreślił potencjał ekonomiczny, jaki strefa ta niesie dla Illawarry, i zachęcał członków społeczności do udziału w procesie konsultacji.

  Tymczasem w regionie Hunter, na wybrzeżu Nowej Południowej Walii, ogłoszono nabór zgłoszeń zainteresowania w ramach drugiej zadeklarowanej strefy rozwoju energii wiatrowej na morzu w Australii. Ta strefa, rozciągająca się między Swansea a Port Stephens, będzie pierwszą w kraju, która będzie gościć pływające turbiny wiatrowe. Pierwsza oficjalna strefa rozwoju energii wiatrowej na morzu w Australii została ogłoszona na wybrzeżu Gippsland w Wiktorii w grudniu 2022 roku.

  Rząd Australii przeznaczył łącznie sześć stref rozwoju energii wiatrowej na morzu w całym kraju, w tym region Bass Strait na północnej Tasmanii oraz region Oceanu Indyjskiego na wybrzeżu Perth/Bunbury. Rozpoczęcie konsultacji dotyczących strefy Illawarra jest uważane za pozytywną informację dla regionu, przynoszącą potencjalne miejsca pracy oraz nowe źródło taniej i czystej energii dla lokalnych przemysłów. W ramach nowej strefy już zgłoszono kilka projektów związanych z energią wiatrową na morzu, a w przyszłości spodziewane są kolejne.