• pt.. mar 24th, 2023

Ataki hakerskie na systemy łączności satelitarnej

ByDominika Łakomska

sty 29, 2023

Ponieważ przestrzeń kosmiczna staje się najnowszą granicą ludzkiej dominacji, a satelity stają się coraz ważniejsze dla funkcjonowania życia na Ziemi. Ale tak jak każdy inny element złożonej technologii, satelity można zhakować.

W zeszłym roku, tuż przed rosyjską inwazją na Ukrainę, domniemani hakerzy rosyjskiego rządu uniemożliwili komunikację na Ukrainie, przeprowadzając atak na amerykańską firmę satelitarną Viasat. Incydent stał się jednym z największych publicznie znanych ataków cybernetycznych, jakie miały miejsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i uwydatnił, że nasz cenny sprzęt kosmiczny rzeczywiście można było zhakować. Chociaż cyberatak na KA-SAT firmy Viasat był wymierzony w infrastrukturę naziemną satelity, a nie w samego satelitę, nadal spowodował odcięcie dziesiątek tysięcy ludzi od Internetu. Atak miał również efekt domina, zakłócając połączenia internetowe w całej Europie, od Polski po Francję.

To nie pierwszy raz, kiedy satelity zostały zhakowane. Amerykańskie satelity wojskowe były poddawane wrogim atakom zagłuszającym co najmniej od 2006 roku.

W 2007 r. niezależni rebelianci powiązani z Tamilskimi Tygrysami na Sri Lance włamali się do kanału komunikacyjnego amerykańskiego satelity Intelsat i wykorzystali go do rozpowszechniania propagandy za pośrednictwem międzynarodowych programów telewizyjnych i radiowych.

Hakerzy wielokrotnie przejmowali również kontrolę nad satelitą systemu obserwacji Ziemi NASA Terra EOS na kilka minut.

W 2014 roku hakerzy z Chin z powodzeniem zniszczyli amerykańskie satelity pogodowe na około 12 godzin.

W zeszłym roku hakerzy porwali nawet wycofanego z eksploatacji satelitę i wykorzystali go do transmisji filmów. Oczywiście zagrożenie jest bardzo realne, a stawka wysoka.

Hakowanie satelitów różni się od hakowania typowych systemów informatycznych, ponieważ sieci satelitarne tradycyjnie wykorzystują wbudowane oprogramowanie. Oznacza to, że kod jest zbudowany tak, aby działał tylko na jednym, specjalnie zaprojektowanym elemencie sprzętu, a nie zamiennie na tysiącach różnych rodzajów urządzeń w tradycyjnych systemach informatycznych. Jednak satelity nowej generacji mają połączenia ze stacjami naziemnymi, co czyni je podatnymi na naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego.

Możesz nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy zależni od satelitów w kosmosie, które wspierają komunikację, rolnictwo, pogodę, operacje wojskowe, łańcuchy dostaw, ropę naftową i rynki finansowe. Globalna działalność związana z przestrzenią kosmiczną wygenerowała w 2020 roku 447 miliardów dolarów, wspierając wszystko, od nawigacji samochodowej po efektywne zarządzanie gospodarką.