• niedz.. paź 1st, 2023

  Odkryto nowy sposób na zniszczenie gwiazd

  Odkryto nowy sposób na zniszczenie gwiazd

  Astronomowie korzystający z teleskopu Gemini South odkryli możliwość nowego sposobu zniszczenia gwiazd. Zauważyli silny wybuch promieni gamma (GRB), który nie był spowodowany rozbłyskiem olbrzymich gwiazd ani przypadkowym zderzeniem gwiazd neutronowych, lecz zderzeniem gwiazd lub pozostałości gwiazdowych w pobliżu supermasywnej czarnej dziury we starożytnej galaktyce. To odkrycie daje nowe spojrzenie na środowiska wokół tych czarnych dziur i zdarzenia kolizyjne zachodzące w ich obrębie.

  Gwiazdy w kosmosie zwykle kończą swoje życie w sposób przewidywalny, determinowany przez ich masę. Gwiazdy o mniejszej masie tracą swoje zewnętrzne warstwy i stają się białymi karłami, podczas gdy gwiazdy o większej masie eksplodują w katastroficznych wybuchach supernowych, tworząc gwiazdy neutronowe lub czarne dziury. Jeżeli dwie pozostałości gwiazd tworzą układ binarny, mogą się w końcu zderzyć. Jednak astronomowie zidentyfikowali teraz wcześniej hipotetyzowaną czwartą opcję dla śmierci gwiazd.

  Astronomowie badający długotrwały wybuch promieni gamma przy użyciu teleskopu Gemini South oraz innych obserwatoriów ujawnili dowody na zderzenie gwiazd lub pozostałości gwiazdowych w pobliżu supermasywnej czarnej dziury w jądrze starożytnej galaktyki. Zderzenie to miało miejsce w gęstym i chaotycznym obszarze wokół czarnej dziury. Odkrycie tego zderzenia zapewnia nam wgląd w to, w jaki sposób gwiazdy mogą spotykać swoją zagładę i stawia pytania dotyczące źródeł fal grawitacyjnych, które można wykryć na Ziemi.

  Starożytne galaktyki nie posiadają już wielu gigantycznych gwiazd, ale ich jądra są wypełnione różnymi ultra-gęstymi pozostałościami. Astronomowie podejrzewali, że kolizje między obiektami gwiazdowymi w pobliżu supermasywnych czarnych dziur mają duże szanse spowodować wybuchy promieni gamma, a to obserwacja potwierdza ich hipotezę. Jest to pierwsze dowód na tego typu połączenie, które wcześniej było nieuchwytne.

  To odkrycie poszerza nasze zrozumienie śmierci gwiazd i rzuca światło na zróżnicowane środowiska wokół czarnych dziur. Dalsze badania pomogą odkryć więcej informacji na temat roli zderzeń w kształtowaniu wszechświata i generowaniu fal grawitacyjnych.