• czw.. wrz 28th, 2023

  AST SpaceMobile nawiązał pierwsze na świecie połączenie 5G między satelitą a smartfonem

  AST SpaceMobile nawiązał pierwsze na świecie połączenie 5G między satelitą a smartfonem

  AST SpaceMobile, firma telekomunikacyjna oparta na technologii satelitarnej i wspierana przez AT&T, osiągnęła znaczący kamień milowy, nawiązując „pierwsze na świecie” połączenie 5G między niezmodyfikowanym smartfonem a satelitą w kosmosie. Test został przeprowadzony z sukcesem 8 września 2023 roku z wykorzystaniem smartfona Samsung Galaxy S22. Połączenie zostało nawiązane z obszaru bez zasięgu sieci bezprzewodowej na Hawajach w miejscowości Maui do odbiorcy w Madrycie w Hiszpanii. AST SpaceMobile osiągnęło to, korzystając z testowego satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej BlueWalker 3 (BW3) oraz z zasobów 5G dostarczanych przez AT&T. Połączenie zostało potwierdzone przez Vodafone, Nokia i AT&T.
  To osiągnięcie jest efektem serii testów przeprowadzonych przez firmę AST SpaceMobile. W kwietniu, firma z powodzeniem przekierowała pierwsze rozmowy telefoniczne z wykorzystaniem sieci 2G dostarczanej przez AT&T. Pokazano także możliwość przesyłania sygnału LTE 4G z kosmosu, który został odebrany przez zwykły telefon z prędkością pobierania sięgającą 10 Mbps. Jednak AST SpaceMobile przeskoczyła ten rekord, osiągając prędkości pobierania wynoszące około 14 Mbps w osobnym teście.
  Prezes AST SpaceMobile, Abel Avellan, wyraził swoje zadowolenie z postępu w dziedzinie technologii, twierdząc, że to otwiera nowe możliwości dostępu do informacji. Firma osiągnęła pełną kompatybilność ze smartfonami głównych producentów, obsługując sieci 2G, 4G LTE i teraz 5G.
  Podczas gdy Apple i T-Mobile także dokonują postępów w dziedzinie połączeń satelitarnych, AST SpaceMobile ma na celu poszerzenie granic rozmów telefonicznych z wykorzystaniem satelitów, wykorzystując prędkość 5G. Firma planuje wprowadzić do użytku pięć komercyjnych satelitów BlueBird w pierwszym kwartale przyszłego roku.
  Podsumowując, sukces AST SpaceMobile w przeprowadzeniu połączenia 5G z satelitą przy użyciu smartfona Samsung Galaxy S22 pokazuje zaangażowanie firmy w poszerzanie dostępu do komunikacji w obszarach o ograniczonym lub braku tradycyjnego zasięgu sieci bezprzewodowej. Osiągnięcie tego kamienia milowego pozwala AST SpaceMobile kontynuować poszerzanie granic połączeń telefonicznych z wykorzystaniem satelitów i łączności satelitarnej.