• czw.. wrz 28th, 2023

  Ceny paliw w Arizonie wciąż rosną, przewyższając ogólnokrajowe trendy

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Ceny paliw w Arizonie wciąż rosną, przewyższając ogólnokrajowe trendy

  Ceny paliw w Arizonie nadal rosną szybciej w porównaniu do ogólnokrajowych trendów. Średnia cena za galon przekroczyła 4 dolary po raz pierwszy od prawie dwóch miesięcy. Według AAA, Arizona zajmuje pierwszą pozycję w rankingu stanów o największym wzroście średnich cen paliw od ostatniego tygodnia, ze wzrostem o około 20 centów.W porównaniu, ogólnokrajowa średnia cena na stacji benzynowej wzrosła o pięć centów do 3,87 dolara. Jest to o 30 centów więcej niż w zeszłym miesiącu, ale o siedem centów mniej niż w poprzednim roku. Jednak w Arizonie średnia cena wynosząca 4,17 dolara jest prawie o 20 centów wyższa niż w poprzednim tygodniu, o 41 centów wyższa niż w zeszłym miesiącu i o siedem centów mniej niż rok temu.

  Kilka obszarów metropolitalnych w Arizonie, w tym wschodnia Dolina, Peoria, Phoenix, Mesa, West Valley i Glendale, doświadczyło znacznego wzrostu cen paliw. Może to być przypisane dwóm głównym czynnikom. Po pierwsze, rosnące ceny ropy naftowej w ciągu ostatnich siedmiu tygodni wpłynęły na ceny paliw. Po drugie, ekstremalne warunki pogodowe w Teksasie spowodowały zakłócenia w rafineriach paliwowych, wpływając na dostawy do Arizony.

  Ponadto istnieją dodatkowe czynniki przyczyniające się do wysokich cen paliw w Arizonie. Stan ma unikalne wymagania dotyczące paliw, aby spełnić regulacje dotyczące jakości powietrza, co sprawia, że ​​benzyna jest droższa. Istnieje również niedobór rurociągów do transportu paliwa, a niektóre części Arizony polegają na rafineriach w południowej Kalifornii, gdzie ceny benzyny są wyższe ze względu na przepisy stanowe.

  Te okoliczności, w połączeniu z rosnącą liczbą ludności w stanie, doprowadziły do przekroczenia cen benzyny w Arizonie przez większość innych stanów. W zeszłym miesiącu dochodzenie przeprowadzone przez Arizona Republic wykazało, że firmy naftowe ostrzegły urzędników stanowych o potencjalnym niedoborze paliw i namawiały gubernatora do wystąpienia o zwolnienie od regulacji federalnych. Jednak wniosek o zwolnienie został odrzucony.

  Nie wiadomo, kiedy ceny paliw w Arizonie spadną, ale ulgę zwykle przynosi wprowadzenie tańszej zimowej benzyny w połowie września. W międzyczasie konsumenci mogą oszczędzać pieniądze, korzystając z witryn i aplikacji takich jak Gasbuddy.com i Geico.com, aby znaleźć najtańsze lokalne ceny paliwa. Dodatkowo, przyjęcie oszczędnych nawyków jazdy i odpowiednia konserwacja pojazdów może poprawić ekonomię paliwową.