• pt.. wrz 22nd, 2023

  Apple ostrzega rosyjskich dziennikarzy przed szpiegowskim oprogramowaniem Pegasus

  Apple ostrzega rosyjskich dziennikarzy przed szpiegowskim oprogramowaniem Pegasus

  Apple podjął aktywne działania w celu ostrzeżenia rosyjskich dziennikarzy przed atakami sponsorskimi ze strony państwa, wykorzystującymi zaawansowane szpiegowskie oprogramowanie o nazwie Pegasus. Pegasus jest znanym narzędziem do tajnego monitorowania osób, w tym aktywistów i dziennikarzy.

  Ciekawym przypadkiem jest infekcja Pegasusem iPhone’a Galiny Timchenko, wydawczyni rosyjskiego wydawnictwa Meduza przebywającej na wygnaniu w Niemczech. To wydarzyło się zaledwie dwa tygodnie po tym, jak jej gazeta została uznana przez rząd rosyjski za „organizację niepożądaną”. Yevgeny Erlich, były redaktor Current Time, oraz dziennikarze Maria Epirfanova i Evgeniy Pavlov z Novaya Gazeta Europe również otrzymali ostrzeżenia od Apple’a dotyczące celowania w nich.

  Apple działa z wyprzedzeniem, wysyłając powiadomienia potencjalnym ofiarom. Gigant technologiczny posiada stronę wsparcia, która wyjaśnia zagrożenia wynikające z ataków sponsorskich i udziela wskazówek, jak chronić swoje konta.

  Mimo międzynarodowej krytyki skierowanej w stronę Pegasusa i związanej z nim firmy NSO Group, narzędzie to wciąż jest udoskonalane i stosowane w celach monitorowania. Ostatnio odkryto, że Pegasus był wykorzystywany do celowania w co najmniej kilkanaście osób w Armenii, co stanowi pierwsze udokumentowane użycie tego szpiegowskiego oprogramowania na iPhone’ach w konflikcie zbrojnym.

  Godne uznania jest, że Apple podejmuje proaktywne działania mające na celu ochronę dziennikarzy przed próbami włamań. Używanie narzędzia Pegasus przez rządy budzi poważne obawy dotyczące naruszania prywatności i wolności prasy. Dziennikarze odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu społeczeństwu informacji, dlatego ich bezpieczeństwo musi być zapewnione.