• niedz.. paź 1st, 2023

    AGL Energy i EnergyAustralia zatwierdzają plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

    AGL Energy i EnergyAustralia zatwierdzają plany ograniczenia emisji gazów cieplarnianych

    AGL Energy osiągnęło porozumienie z rządem stanu Wiktoria, które pozwoli utrzymać elektrownię węglową Loy Yang A w działalności do 2035 roku. To mimo presji największego udziałowca AGL, miliardera z branży oprogramowania Mike’a Cannon-Brookesa, aby zamknąć elektrownię wcześniej zgodnie z porozumieniem klimatycznym paryskiej konferencji ONZ. Umowa daje 12 lat terminu zamknięcia, unikając nieplanowanego wyłączenia elektrowni. Harmonogram zamknięcia jest zgodny z planem działalności klimatycznej AGL z zeszłego roku i ma na celu zapewnienie pewności co do przyszłego poziomu produkcji energii oraz uniknięcie podwyżek cen dla klientów. Porozumienie to odzwierciedla potrzebę skoordynowanych działań w celu przejścia z energetyki opartej na węglu na odnawialne źródła energii, które są nadal niezbędne dla dostaw energii, ale mają trudności z integracją z rosnącym napływem energii odnawialnej do sieci.

    W oddzielnym komunikacie EnergyAustralia ogłosiła plany przekształcenia swojej elektrowni węglowej Mt Piper w Nowej Południowej Walii w rolę rezerwową i zaniechania jej działalności jako elektrowni bazowej przed planowanym zamknięciem w 2040 roku. Jest to część planu działalności klimatycznej EnergyAustralia, którego celem jest osiągnięcie netto-zero emisji do 2050 roku. Firma potwierdziła również zamknięcie swojej elektrowni węglowej Yallourn w Wiktorii w 2028 roku, zgodnie z poufnym porozumieniem z rządem wiktorii zawartym w zeszłym roku.

    Zamknięcie elektrowni Loy Yang A i przekształcenie Mt Piper w rolę rezerwową są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię odnawialną oraz konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Porozumienie AGL i plan działalności klimatycznej EnergyAustralia pokazują zaangażowanie głównych firm energetycznych w Australii w przejście na czystsze źródła energii.