• czw.. wrz 21st, 2023

  Przełom w technologii ogniw paliwowych na etanol

  ByPiotr Kruszczyński

  wrz 19, 2023
  Przełom w technologii ogniw paliwowych na etanol

  Badacze z Uniwersytetu Centralnej Florydy (UCF) dokonali znaczącego przełomu w technologii ogniw paliwowych na etanol. To osiągnięcie nie tylko ustanawia nowy rekord gęstości mocy, ale także stawia ogniwom paliwowym na etanol silną konkurencję wobec paliw kopalnych i baterii do pojazdów elektrycznych.

  Ogniwa paliwowe na etanol mają ogromny potencjał jako czystsza alternatywa energetyczna ze względu na niskie emisje. W przeciwieństwie do baterii do pojazdów elektrycznych, nie wymagają one ładowania, co sprawia, że są atrakcyjnym rozwiązaniem dla zrównoważonej energetyki.

  Dzięki innowacyjnemu projektowi katalizatora, badacze z UCF przedłużyli żywotność ogniw paliwowych na etanol, jednocześnie zwiększając ich gęstość mocy do niespotykanych dotąd poziomów. Ten postęp ma potencjał zmienić wydajność i możliwości tych ogniw w różnych gałęziach przemysłu.

  Technologia zespołu pozwala na bezpośrednią konwersję etanolu na energię elektryczną, eliminując konieczność pośrednich etapów. W porównaniu do tradycyjnych metod wykorzystania etanolu, ten proces bezpośredniej konwersji oferuje znaczące zyski w efektywności i redukcji strat energii.

  Konsekwencje tego przełomu są dalekosiężne, mając zastosowanie w bezgłośnym wytwarzaniu energii i napędzie pojazdów. Zespół UCF skupia się teraz na dalszym zwiększaniu gęstości mocy ogniw paliwowych i dążeniu do komercjalizacji na dużą skalę.

  Poprzez rozwiązywanie wyzwań technicznych, podnoszenie świadomości i budowanie partnerstw, badacze z UCF mają na celu przyczynienie się do czystszej i bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej. Są dedykowani przyspieszaniu rozwoju gospodarki globalnej opartej na czystych i zrównoważonych technologiach katalizy i energetyki.

  Ten przełom w technologii ogniw paliwowych na etanol przybliża nas o krok do czystszej i bardziej zrównoważonej przyszłości.