• pon.. cze 5th, 2023

Japoński lądownik osiągnął swój cel, pomyślnie wchodząc na orbitę Księżyca

Japoński lądownik osiągnął swój cel, pomyślnie wchodząc na orbitę Księżyca

Orbita Księżyca została pomyślnie wprowadzona przez lądownik księżycowy HAKUTO-R Mission 1 firmy ispace. To przybliża próbę lądowania na Księżycu pod koniec kwietnia. Lądownik dotarł na orbitę Księżyca 20 marca po poważnym pożarze silnika, który trwał kilka minut. Oznaczało to siódmy z dziesięciu kamieni milowych misji. Oczekuje się, że firma wkrótce ogłosi ostateczną datę lądowania w przypadku próby wylądowania statku kosmicznego w kraterze Atlas. Krater Atlas znajduje się na skraju Mare Frigoris.


Rashid, mały łazik zbudowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, jest jednym z kilku ładunków klientów, które transportuje misja. Po rządach byłego Związku Radzieckiego, Chin i Stanów Zjednoczonych ispace stał się pierwszym prywatnym przedsiębiorstwem, które postawiło stopę na Księżycu. Ponadto będzie to dopiero czwarta organizacja z udanym lądowaniem.


Rakieta SpaceX Falcon 9 wysłała pierwszą misję HAKUTO-R w grudniu 2022 r. Misja przeleciała 1,4 miliona kilometrów od Ziemi, zanim zawróciła, by zbliżyć się do Księżyca. W ramach dziesięciostopniowej misji korporacja przewidywała okrążenie Księżyca w drugiej połowie marca. Wszystko zaczęło się od przygotowań do startu. Ryo Ujiie, dyrektor ds. technologii w firmie, powiedział, że udało im się już rozwiązać te drobne problemy. Obejmowało to wyższe niż przewidywano temperatury statku kosmicznego i wielokrotnie restartowany komputer.


Podobnie jak w przypadku statku kosmicznego znajdującego się obecnie na orbicie księżycowej, ispace opracowuje również drugi lądownik księżycowy o nazwie Mission 2. Planowane jest wystrzelenie go w 2024 r. z „mikro łazikiem”, który stworzył ispace, oprócz nowego zestawu ładunków dla klientów. Misja 3 użyje większego lądownika stworzonego przez amerykański oddział ispace we współpracy z Draperem. Umożliwi to przenoszenie ładunków na drugą stronę Księżyca. W lipcu Draper otrzymał nagrodę NASA Commercial Lunar Payload Services.


Firma planuje wejść na giełdę, ponieważ przygotowuje się do historycznego lądowania na Księżycu. 8 marca firma ispace ogłosiła, że od 12 kwietnia zaoferuje swoje akcje na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tokio. 3 kwietnia firma opublikuje cenę akcji tych papierów wartościowych. W kilku rundach prywatnych zebrał blisko 200 milionów dolarów. Jeśli firma zrealizuje swoją misję księżycową, może jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie opinii publicznej.


Udane lądowanie HAKUTO-R Mission 1 firmy ispace byłoby godnym uwagi osiągnięciem w prywatnej eksploracji kosmosu. Zademonstruje zdolność firm komercyjnych do eksploracji Księżyca i nie tylko. Intrygujące będzie obserwowanie, w jaki sposób księżycowe inicjatywy firmy wpływają na przyszłość eksploracji kosmosu.