• czw.. wrz 28th, 2023

  Nowy robot inspirowany owadami może pomagać ratownikom w czasie katastrof

  ByAndrzej Parafianowicz

  wrz 20, 2023
  Nowy robot inspirowany owadami może pomagać ratownikom w czasie katastrof

  Zespół inżynierów z Uniwersytetu Colorado Boulder opracował robota o nazwie CLARI (Compliant Legged Articulated Robotic Insect), który inspirowany jest przez owady i ma potencjał, aby pomagać ratownikom podczas katastrof. Ten mały i zgniatany robot został zaprojektowany tak, aby zmieniać kształt i przeciskać się przez różne szczeliny, ważąc mniej niż piłka pingpongową.

  Modularna konstrukcja CLARI pozwala na łatwe dostosowywanie i dodawanie kolejnych nóg, z ostatecznym celem stworzenia robota o ośmiu nogach w stylu pająka, który będzie umiał chodzić po sieci. Obecnie CLARI opiera się na przewodach do zasilania i podstawowych poleceń, ale zespół ma na celu umożliwienie mu niezależnego pełzania i poruszania się po przestrzeniach, które wcześniej były niedostępne dla robotów, takich jak wnętrza silników odrzutowców czy gruzowiska po zawalonych budynkach. Działając z tych lokalizacji, CLARI może przekazywać wartościowe informacje ratownikom, poprawiając ich zdolności reakcji.

  W przeciwieństwie do tradycyjnych robotów w kształcie sześcianu, CLARI został zaprojektowany tak, aby naśladować zróżnicowane kształty i rozmiary spotykane w królestwie zwierząt. Podstawowy kształt robota to kwadrat z nogą po każdej stronie. Jednakże, może on przekształcać się w szerszy kształt podobny do kraba lub w bardziej wydłużony kształt przypominający karalucha. Zespół planuje włączenie czujników do przyszłych wersji CLARI, co pozwoli mu na wykrywanie i reagowanie na przeszkody w otoczeniu.

  Ostatecznym celem dla CLARI jest stworzenie robota, który nie tylko będzie przypominał owada, ale również posiadał inteligencję i zwinność żywego insekta. Wyposażenie go w kamery i czujniki umożliwi robocie nawigację i eksplorację przestrzeni, które wcześniej były niedostępne. Ta technologia ma wielkie obietnice w pomaganiu ratownikom w ich wysiłkach na rzecz ratowania życia i łagodzenia skutków katastrof.