• pon.. cze 5th, 2023

Ciemny krater księżycowy ujawniony przez kamerę NASA z południowokoreańskiej sondy

Ciemny krater księżycowy ujawniony przez kamerę NASA z południowokoreańskiej sondy

Najnowsza kamera księżycowa NASA, ShadowCam, wykonała zdjęcie ciemnego księżycowego krateru. Na zdjęciu ciemny księżycowy krater jest oświetlony słabym światłem odbitym od sąsiedniej góry. Część krateru Marvin o średnicy 2,85 mili jest widoczna na zdjęciu wykonanym 28 lutego. Krater Marvin znajduje się zaledwie 16 mil od południowego bieguna księżyca. Z pomocą ShadowCam uwidoczniono szczegóły wcześniej niewidocznych obszarów trwale zacienionych (PSR). ShadowCam jest stworzony do znajdowania światła odbitego.


Podczas gdy obszary oświetlone bezpośrednim światłem słonecznym urządzenie wyglądałoby na nasycone, ultraczuła kamera ShadowCam jest w stanie zidentyfikować PSR w bardzo słabym oświetleniu. Nowe zdjęcie podkreśla znaczne różnice w kierunku oświetlenia doświadczane przez pobliskie kratery. Odbywa się to poprzez kontrastowanie oświetlenia kraterów wewnątrz i poza krawędzią krateru Marvina. Dzieje się tak, ponieważ słabe światło oświetlające krater odbija się od sąsiednich gór.


Działający w ramach Korea Aerospace Research Institute statek kosmiczny Danuri wszedł na orbitę Księżyca w grudniu 2022 roku. Kamery Lunar Reconnaissance Orbiter są używane od 2009 roku. Są one wbudowane w kamerę ShadowCam, która jest 200 razy bardziej czuła. Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości wykonane przez ShadowCam mogą dostarczyć ważnych informacji na temat ewolucji Księżyca i wody zamarzniętej jak lód w zacienionych obszarach.


W fazie rozruchu ShadowCam ujawnił już wcześniej niespotykane informacje o kraterze Shackletona. Kamera jest częścią większej inicjatywy NASA mającej na celu lepsze badanie Księżyca. Ponadto ma pomóc w wyborze miejsc lądowania dla misji Artemis przewożących członków załogi. Informacje zebrane przez ShadowCam i inny sprzęt na Danuri pomogą NASA w lepszym planowaniu misji Artemis. Idealnie otworzą drzwi do dłuższego pobytu człowieka na Księżycu.


Ursula Marvin, pionierska geolog planetarna, została uhonorowana tym, że jej krater nazwano Marvin. ShadowCam może uchwycić obrazy wnętrza krateru, ponieważ zawsze znajduje się on w cieniu. Zdjęcie zrobione przez ShadowCam ujawniło nieznane szczegóły dotyczące krawędzi krateru i otoczenia. Naukowcy są szczególnie zainteresowani PSR w obszarach polarnych Księżyca. Powodem tego jest obecność zamarzniętej wody w postaci lodu. Woda byłaby cennym zasobem dla zbliżających się wypraw na Księżyc.


Danuri obsługuje pięć dodatkowych ładunków, w tym główny aparat, który przesyła zdjęcia. Próby Korei Południowej, aby zapewnić sobie pozycję wybitnego gracza w przemyśle kosmicznym, są symbolizowane przez statek kosmiczny. Partnerstwo NASA i Korei Południowej umożliwiło obu narodom wzajemne zdobywanie informacji i umiejętności.