• pon.. cze 5th, 2023

Włochy stają się pierwszym krajem zachodnim, który blokuje ChatGPT ze względu na obawy dotyczące prywatności

Włochy stają się pierwszym krajem zachodnim, który blokuje ChatGPT ze względu na obawy dotyczące prywatności

Włochy jako pierwsze zachodnie państwo zablokowały zaawansowanego chatbota ChatGPT stworzonego przez OpenAI i popieranego przez Microsoft z powodu obaw dotyczących prywatności. Włoska instytucja ochrony danych powiedziała, że zbanuje i zbada OpenAI „z natychmiastowym skutkiem”. OpenAI powiedział BBC, że przestrzega przepisów o ochronie prywatności. Miliony osób korzystało z ChatGPT od jego uruchomienia w listopadzie 2022 roku. Może on odpowiadać na pytania, używając naturalnego, ludzkiego języka, a także może naśladować inne style pisania, korzystając z Internetu jako bazy danych z 2021 roku. Microsoft wydał na niego miliardy dolarów, a w zeszłym miesiącu dodano go do Binga. Firma zapowiedziała również, że wersja technologii zostanie osadzona w jej aplikacjach Office, w tym Wordzie, Excelu, PowerPointzie i Outlooku.

Istnieją obawy dotyczące potencjalnych zagrożeń związanych z sztuczną inteligencją (AI), w tym jej wpływu na miejsca pracy, rozprzestrzeniania dezinformacji i uprzedzeń. Wcześniej w tym tygodniu kluczowe postacie w branży technologicznej, w tym Elon Musk, wezwały do wstrzymania stosowania tych typów systemów AI z obawy, że wyścig do ich opracowywania wymknął się spod kontroli.

W swoim oświadczeniu włoska instytucja ochrony danych zwróciła uwagę, że ChatGPT doświadczył naruszenia danych dotyczących rozmów użytkowników i informacji o płatnościach. Instytucja podkreśliła, że nie ma podstaw prawnych do uzasadnienia „masowej zbierania i przechowywania danych osobowych w celu „szkolenia” algorytmów podlegających działaniu platformy”.

Instytucja ochrony danych wyraziła również obawy, że chatbot „naraża nieletnich na absolutnie nieodpowiednie odpowiedzi w porównaniu do ich stopnia rozwoju i świadomości”, ponieważ nie ma możliwości zweryfikowania wieku użytkowników.

Bard, rywal Google’a w dziedzinie chatbotów AI, jest już dostępny, ale tylko dla określonych użytkowników powyżej 18 roku życia z powodu podobnych obaw. ChatGPT jest już zablokowany w innych krajach, w tym w Chinach, Iranie, Korei Północnej i Rosji.

Mimo że Unia Europejska pracuje obecnie nad pierwszym na świecie prawodawstwem dotyczącym AI, grupa konsumencka BEUC wezwała władze UE i krajowe, w tym instytucje ochrony danych, do zbadania ChatGPT i podobnych chatbotów na podstawie złożonej skargi w USA. BEUC obawia się, że upłynie wiele lat, zanim ustawa o AI wejdzie w życie, co naraża konsumentów na szkodliwe skutki technologii, która nie jest wystarczająco regulowana.

OpenAI odpowiedział na blokadę, twierdząc, że zobowiązuje się do ochrony prywatności ludzi i że przestrzega RODO i innych przepisów dotyczących prywatności. Firma zauważyła, że pracuje nad zmniejszaniem ilości danych osobowych w szkoleniu systemów AI, takich jak ChatGPT, ponieważ chce, aby jej systemy AI „uczyły się o świecie, a nie o prywatnych osobach”. OpenAI wyraził gotowość do ścisłej współpracy z włoską instytucją ochrony danych, aby wyjaśnić, jak jego systemy są budowane i używane. Firma również z niecierpliwością oczekuje na ponowne udostępnienie ChatGPT we Włoszech wkrótce.