• pon.. cze 5th, 2023

Sztuczna inteligencja: rewolucja czy bańka inwestycyjna?

ByMarcin Kuźmiński

maj 26, 2023
Sztuczna inteligencja: rewolucja czy bańka inwestycyjna?

Sztuczna inteligencja (AI) to temat, który od lat przyciąga uwagę branży technologicznej, a inwestorzy są chętni, by w nią zainwestować. Jednak mimo hucznego rozgłosu, eksperci twierdzą, że boom na AI nie przekształcił się jeszcze w bańkę inwestycyjną12. Fakt, że inwestorzy detaliczni nie spieszą się z zakupem, pozostawia więcej miejsca na wzrost wartości akcji, jeśli tylko zdecydują się na inwestycję3.

Sztuczna inteligencja: rewolucja dla inwestorów?

Sztuczna inteligencja to rewolucyjna technologia, która ma potencjał do transformacji wielu branż, od opieki zdrowotnej, przez finanse, aż po transport. Jednak tylko niewielka grupa dużych firm korzysta obecnie z korzyści płynących z boomu na AI4. Doświadczeni inwestorzy poszukują niedowartościowanych okazji w przewartościowanym sektorze, inwestując w już sprawdzone firmy technologiczne, które mogą skorzystać na długoterminowym trendzie5.

Według Marka Hawtina, dyrektora inwestycyjnego GAM Investments, „Pojawia się pytanie, gdzie jesteśmy w krzywej związanej z AI, gdzie huczne zapowiedzi są tak widoczne. Istnieją sposoby na uzyskanie ekspozycji na temat AI bez wybierania czegoś, co jest mocno wycenione”5.

Jak mądrze inwestować w AI?

Inwestorzy, którzy chcą skorzystać z rewolucji AI, powinni rozważyć inwestowanie w duże firmy technologiczne, które już korzystają z AI w swoich produktach i usługach. Te firmy mają zasoby na badania i rozwój AI i są dobrze przygotowane do skorzystania z długoterminowego trendu5.

Na przykład firma Alphabet Inc., właściciel Google, jest liderem w badaniach i rozwoju AI, skupiając się na uczeniu maszynowym i przetwarzaniu języka naturalnego6. Amazon.com Inc. również jest ważnym graczem na rynku AI, dzięki swojemu asystentowi wirtualnemu Alexa i platformie chmurowej Amazon Web Services6.

Inwestorzy powinni również uważać na inwestowanie w mocno wycenione firmy związane z AI, które mogą okazać się niewypałem. Zamiast tego, powinni patrzeć w długoterminowej perspektywie i szukać niedowartościowanych okazji w firmach, które już korzystają z AI w swoich produktach i usługach5.

Podsumowanie

Rewolucja AI nie przekształciła się jeszcze w bańkę inwestycyjną, a inwestorzy detaliczni wciąż nie spieszą się z zakupem, pozostawiając więcej miejsca na wzrost wartości akcji, jeśli tylko zdecydują się na inwestycję. Jednak inwestorzy powinni inwestować mądrze, skupiając się na dużych firmach technologicznych, które już korzystają z AI w swoich produktach i usługach. Dzięki patrzeniu w długoterminowej perspektywie i unikaniu mocno wycenionych firm związanych z AI, inwestorzy mogą skorzystać na długoterminowym trendzie i potencjale AI do transformacji wielu branż.