• pt.. mar 24th, 2023

Sztuczna inteligencja pomogła w znalezieniu 8 obcych sygnałów

Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa obecnie ważną rolę w trwających poszukiwaniach inteligencji pozaziemskiej. Grupa naukowców z różnych krajów, w tym jeden z University of Toronto, stworzyła system sztucznej inteligencji do wyszukiwania obcych sygnałów. Ta sztuczna inteligencja jest bardziej skuteczna niż konwencjonalne techniki. Odkrycia ich badań, które zostały opisane w Nature Astronomy, pokazują wartość badania ogromnych ilości danych i obietnicę sztucznej inteligencji w badaniach SETI.


Peter Ma, student informatyki, który nauczył się kodować, opracował system sztucznej inteligencji. Po ukończeniu projektu w szkole średniej, który polegał na wykorzystaniu danych open source i uczenia maszynowego do rozwiązywania problemów związanych z dużymi zbiorami danych, Ma zainteresował się tym obszarem. Ma stworzył dwuetapowy system sztucznej inteligencji do kategoryzacji sygnałów z pomocą różnych naukowców. Ci naukowcy pochodzili z UC Berkeley, University of Toronto, a także z Breakthrough Listen. Breakthrough Listen to globalna inicjatywa mająca na celu poszukiwanie śladów cywilizacji pozaziemskich.


Początkowy etap metody, który jest wykonywany na czterech procesorach graficznych NVIDIA TITAN X w UC Berkeley, wykorzystuje autoenkoder do znalezienia istotnych cech w danych. W kolejnym etapie losowy klasyfikator leśny otrzymuje te atrybuty, aby zdecydować, czy sygnał jest interesujący, czy tylko zakłócający. System sztucznej inteligencji doskonale radzi sobie z wykrywaniem sygnałów wąskopasmowych o niezerowym współczynniku dryfu, co oznacza, że mogą one pochodzić ze zdalnego źródła.


Po wykorzystaniu symulowanych sygnałów do trenowania systemu AI, naukowcy przekazali mu ponad 150 gigabajtów danych. Dane te zostały zebrane przez Teleskop Green Bank z Zachodniej Wirginii. Osiem z ponad 20 000 interesujących sygnałów, które wykryła sztuczna inteligencja, miało technosygnatury. Są to sygnały, które mogą wskazywać na obecność pozaziemskiej cywilizacji – w ich składzie. Ale kiedy naukowcy wrócili do teleskopu, aby zbadać te systemy, nie byli w stanie ponownie znaleźć sygnałów.


Chociaż modele naukowców musiały zostać przeszkolone na symulowanych sygnałach, ostrzegają, że może to spowodować, że system sztucznej inteligencji wykryje artefakty, które w rzeczywistości nie istnieją. Niemniej jednak badanie pokazuje wartość badania ogromnych ilości danych i obietnicę sztucznej inteligencji w badaniach SETI. Oprócz połączenia swoich wysiłków z rozwojem osiągniętym w wielu różnych sektorach dzięki sztucznej inteligencji, zespół zamierza rozszerzyć swoje możliwości wyszukiwania i algorytmy na różne konfiguracje teleskopów.


Wykorzystanie sztucznej inteligencji w polowaniu na życie pozaziemskie jest rewolucyjnym i ekscytującym odkryciem. Wyniki tego badania pokazują obietnicę sztucznej inteligencji w badaniach SETI i wartość dokładnego zbadania ogromnych ilości danych. Poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji ma obiecującą przyszłość dzięki obecnemu rozwojowi sztucznej inteligencji.