• pon.. maj 29th, 2023

Sting ostrzega przed nadchodzącą walką o zachowanie ludzkiej muzyki w obliczu utworów generowanych przez sztuczną inteligencję

ByMarcin Kuźmiński

maj 18, 2023
Sting ostrzega przed nadchodzącą walką o zachowanie ludzkiej muzyki w obliczu utworów generowanych przez sztuczną inteligencję

Znany muzyk Sting wyraził obawy dotyczące coraz większej liczby utworów tworzonych przez sztuczną inteligencję (SI), stwierdzając, że muzycy muszą przygotować się do walki w obronie swojej twórczości. W wywiadzie dla BBC Sting podkreślił, że podstawowe elementy muzyki należą do ludzi i zaznaczył konieczność ochrony naszego „kapitału ludzkiego” przed SI.

Dyskusja wywołana została przez pojawienie się kilku utworów, w których SI naśladuje wokal znanych artystów. W lutym DJ David Guetta użył technologii SI, aby dodać „głos” Eminema do jednego ze swoich utworów, podczas gdy sfabrykowany duet Drake’a i The Weeknd stał się viralowy w kwietniu. Ten ostatni został później usunięty z platform streamingowych po skardze na naruszenie praw autorskich ze strony Universal Music Group (UMG), która jest również wydawcą muzyki Stinga.

Porównując muzykę generowaną przez SI do generowanych komputerowo obrazów w filmach, Sting wyraził swoją niewielką entuzjazm, przyznając, że szybko nudzi się obserwując obrazowanie komputerowe. Spodziewa się, że podobnie nie będzie zachwycony rolą SI w muzyce, zwłaszcza jeśli chodzi o wywoływanie emocji i wyrażanie ludzkich doświadczeń, w przeciwieństwie do potencjalnego sukcesu w muzyce elektronicznej.

Przemysł muzyczny szybko zareagował, tworząc kampanię „Human Artistry Campaign”, której celem jest zwalczanie naruszeń sztuki przez SI. Kampania ma na celu rozwiązanie problemu naruszeń praw autorskich przez firmy zajmujące się SI, które trenują swoje oprogramowanie na komercyjnie wydawanej muzyce. Jednak kwestia ochrony praw autorskich dla muzyki generowanej przez SI pozostaje przedmiotem dyskusji. Podczas gdy brytyjskie prawo autorskie teoretycznie dopuszcza ochronę praw autorskich dla utworów generowanych przez SI, amerykański Urząd Praw Autorskich niedawno orzekł, że sztuka generowana przez SI, w tym muzyka, nie może być objęta prawem autorskim ze względu na jej brak „ludzkiego autorstwa”.

Mimo trwającej debaty, nie wszyscy sprzeciwiają się zastosowaniu SI w muzyce. Neil Tennant, lider zespołu Pet Shop Boys, uważa, że SI może pomóc muzykom przezwyciężyć blokadę twórczą. Tennant sugeruje, że SI może wypełnić luki w częściowo napisanych piosenkach, stanowiąc przydatne narzędzie dla artystów. Sting zgadza się z tym punktem widzenia, ale podkreśla, że ważne jest, aby muzycy zachowali kontrolę nad narzędziami SI i ostrzega przed pozwoleniem na całkowite przejęcie procesu twórczego przez maszyny.

Wypowiedzi Stinga zostały wygłoszone w oczekiwaniu na przyznanie mu najwyższego wyróżnienia na ceremonii nagród Ivor Novello za twórczość muzyczną, zostając członkiem Akademii Ivora Novello. Podsumowując swoją legendarną karierę, Sting wyraził wdzięczność za to uznanie i podzielił się anegdotami z czasów współpracy z The Police i jako solowy artysta. Przyznał, że podjął ryzyko, decydując się na karierę solową, i wspomniał o niezłomnym uczuciu radości, jakie odczuł, słysząc swoje pierwsze przeboje, takie jak „Roxanne”, w radiu.

Omawiając decyzję o sprzedaży całego katalogu swoich utworów UMG, Sting podkreślił, że mimo powierzenia zarządzania nim swojej wytwórni muzycznej, nadal uważa te piosenki za swoje. Cytując przykłady sporów o majątek pośmiertny, którymi musieli się zmagać inni artyści, Sting usprawiedliwiał swoją decyzję jako sposób zabezpieczenia swojego muzycznego dziedzictwa i uniknięcia potencjalnych komplikacji w przyszłości.

Podsumowując, wypowiedzi Stinga rzucają światło na narastającą walkę między muzykami a muzyką generowaną przez SI, podkreślając znaczenie obrony ludzkiej kreatywności i emocji w procesie pisania piosenek. W miarę jak SI nadal penetruje różne dziedziny przemysłu, świat muzyki boryka się z pytaniem, jak nawigować po tej nowej przestrzeni, zachowując jednocześnie istotę ludzkiego wyrazu w muzyce.