• pon.. cze 5th, 2023

Stability AI wprowadza na rynek StableLM – mniejszego i bardziej wydajnego chatbota open source niż ChatGPT firmy OpenAI

Stability AI wprowadza na rynek StableLM – mniejszego i bardziej wydajnego chatbota open source niż ChatGPT firmy OpenAI

Chatboty oparte na sztucznej inteligencji (AI) zyskują coraz większą popularność w ostatnich latach, zapewniając personalizowany i efektywny sposób interakcji z użytkownikami. Za pomocą zaawansowanych technik przetwarzania języka naturalnego (NLP), chatboty mogą naśladować ludzkie rozmowy i wykonywać szeroki zakres zadań, od wsparcia klienta do osobistej asysty. ChatGPT firmy OpenAI to jedna z najbardziej znanych AI chatbotów, z 175 miliardami parametrów i wysoką dokładnością generowania języka. Jednak jego rozmiar i złożoność czynią go niedostępnym dla wielu programistów i przedsiębiorstw.

Aby rozwiązać ten problem, firma Stability AI opracowała StableLM, chatbota open source, który oferuje mniejsze i bardziej wydajne rozwiązanie niż większość innych AI chatbotów na rynku. Firma, znana z popularnego generatora obrazów AI, Stable Diffusion, ma na celu demokratyzację dostępu do zaawansowanych modeli językowych z StableLM.

StableLM wykorzystuje tylko trzy do siedmiu miliardów parametrów, co stanowi 2% do 4% wielkości modelu ChatGPT z 175 miliardami parametrów. Ta mniejsza wielkość czyni StableLM bardziej dostępnym i łatwiejszym w użyciu dla programistów i firm, które mogą nie mieć dostępu do wysokiej klasy sprzętu. StableLM jest również rozwiązaniem open source, co oznacza, że osoby trzecie mogą rozszerzać jego możliwości i używać go do budowania własnych chatbotów opartych na AI.

Stability AI niedawno ogłosiła wersję alpha StableLM, która została przeszkolona na nowym, eksperymentalnym zbiorze danych o nazwie „The Pile”. Ten zbiór danych zawiera 1,5 biliona tokenów, co stanowi trzykrotnie większą ilość niż w przypadku większości modeli AI. The Pile został stworzony przez EleutherAI, organizację badawczą AI open source, która ma na celu zapewnienie dostępu do modeli językowych w dużych skalach dla badaczy i programistów. Wykorzystanie tego zbioru danych pozwoliło StableLM na przeprowadzanie rozmów i pisania kodu z wysoką wydajnością.

Warto zauważyć, że ChatGPT również został przeszkolony na The Pile, ale przeszedł więcej ulepszeń, w tym uczenia ze wzmocnieniem, aby zredukować wadliwe wyniki. Jednak mimo tej przewagi, StableLM pokazał obiecujące wyniki, a Stability AI zauważa, że bardzo wydajny model AI jest kluczowy, ponieważ chce, aby StableLM działał na systemach o niższych kosztach i mniej potężnych kartach graficznych.

Aby użyć wersji alpha StableLM, użytkownicy mogą zainstalować i uruchomić ją z repozytorium GitHub wraz z notatnikiem, który zawiera szczegóły dotyczące jej użycia na komputerze z ograniczoną mocą GPU. Chatbot można również przetestować na stronie demo Hugging Face. Jednak, jako wersja alpha, wyniki mogą nie być tak dobre jak wersja końcowa, a czasy odpowiedzi mogą być wolne ze względu na wysoki popyt.

W czasie testu chatbotu StableLM wykazał wady, gdy poproszono go o pomoc w napisaniu listu przeprosin za zniszczenie telefonu. Niezrozumiał prośbę i myślał, że użytkownik dał prezent zamiast uszkodzić telefon. Niemniej jednak, funkcje i łatwość dostępu, które oferuje StableLM, pokazują duży potencjał, aby chatbot stał się w przyszłości liderem wśród AI chatbotów.

Podsumowując, StableLM jest obiecującym dodatkiem do świata AI chatbotów, oferując mniejsze i bardziej wydajne rozwiązanie niż ChatGPT firmy OpenAI. Dzięki swojej naturze open source i dostępności do dużych zbiorów danych, StableLM ma potencjał, aby uczynić zaawansowane modele językowe bardziej dostępnymi dla programistów i firm. Mimo że StableLM jest wciąż w wersji alpha, funkcje chatbota i łatwość użytkowania czynią go silnym konkurentem na rosnącym rynku AI chatbotów.