• pon.. maj 29th, 2023

Sam Altman, CEO OpenAI, staje przed senackim przesłuchaniem na temat sztucznej inteligencji: Balansowanie między zagrożeniami a obietnicami

ByDominika Łakomska

maj 16, 2023
Sam Altman, CEO OpenAI, staje przed senackim przesłuchaniem na temat sztucznej inteligencji: Balansowanie między zagrożeniami a obietnicami

Sam Altman, CEO OpenAI, będzie zeznawał przed Podkomisją Senatu ds. Prywatności, Technologii i Prawa, gdy senatorowie starają się uzyskać głębsze zrozumienie zagrożeń i obietnic związanych z sztuczną inteligencją (SI) oraz badać potrzebę wprowadzenia regulacji. To publiczne przesłuchanie w Kongresie jest pierwszym wystąpieniem Altańskiego jako świadka po wysiłkach lidera większości Senatu, Chucka Schumera, w opracowaniu projektu regulacyjnego oraz trwających dyskusjach wśród członków Izby Reprezentantów i Senatu w sprawie ustalenia wytycznych dotyczących SI.

Członkowie podkomisji wyrazili zamiar zapewnienia bezpiecznego i odpowiedzialnego wykorzystania SI. Senator Josh Hawley, główny przedstawiciel Republikanów w podkomisji, wyraził obawy dotyczące potencjalnego wpływu SI na przyszłe cykle wyborcze. Zastanawiał się, czy SI może kontrolować informacje w stopniu, w którym wyborcy będą karmieni wszystkim za pomocą algorytmów kontrolowanych przez kilka osób, co zagrażałoby wolnym i uczciwym wyborom. Hawley poruszył również kwestię potencjalnych wstrząsów gospodarczych i utraty miejsc pracy wynikających z integracji SI, szczególnie dotykających pracowników fizycznych.

Sceptycyzm Hawleya dotyczył również dużych firm technologicznych, gdyż podkreślił ich niegodziwe zachowanie, przywołując negatywny wpływ mediów społecznościowych na dzieci i społeczeństwo jako całość. Słowa senatora podkreślają potrzebę wprowadzenia kompleksowych regulacji dotyczących SI w celu zapobieżenia podobnym skutkom.

Przewodniczący podkomisji, senator Richard Blumenthal, podkreślił pilną potrzebę wprowadzenia zasad i zabezpieczeń dotyczących SI, aby wykorzystać jej ogromny potencjał i zarazem poradzić sobie z zagrożeniami. Przesłuchanie stanowi pierwszy krok podkomisji w nadzorowaniu i zrozumieniu zaawansowanych algorytmów i potężnej technologii SI. Blumenthal wyraził zobowiązanie do współpracy z kolegami w celu ustanowienia sensownych standardów i zasad dla poruszania się w tej niezbadanej dotąd dziedzinie.

Senator Marsha Blackburn, inny członek podkomisji, zamierza skupić się na wpływie SI na twórców treści, zwłaszcza w branży muzycznej. Zamierza uzyskać od Altańskiego wyjaśnienia dotyczące ochrony praw twórców treści, w tym utworów chronionych prawem autorskim, obrazów i sztuki wykorzystywanych do szkolenia modeli SI lub wykorzystywania ich głosu i wizerunku. Blackburn podkreśliła znaczenie zapewnienia, aby platformy SI, w tym OpenAI, szanowały i chroniły prawa własności intelektualnej, zauważając obawy dotyczące nieautoryzowanego wykorzystywania chronionych treści przez duże platformy technologiczne, takie jak YouTube.

Obok Altańskiego jako świadków na przesłuchaniu będą Christina Montgomery, główny przedstawiciel IBM ds. prywatności i zaufania, oraz Gary Marcus, profesor emerytowany z Uniwersytetu Nowojorskiego. Altman udzieli również poufnego briefingu członkom Izby Reprezentantów na temat SI, co dodatkowo podkreśla znaczenie tych dyskusji.

Poprzednia wizyta Altańskiego w Waszyngtonie była związana z zaproszeniem do Białego Domu przez wiceprezydentkę Kamalę Harris w celu omówienia SI wraz z dyrektorami generalnymi Google, Microsoft i Anthropic. Informacja przekazana po tym spotkaniu ujawniła niespodziewane wystąpienie prezydenta Joe Bidena, podkreślając fundamentalną odpowiedzialność firm za zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony ich produktów SI przed wdrożeniem lub ujawnieniem publicznym. Spotkanie podkreśliło znaczenie uwzględnienia etycznych i regulacyjnych aspektów rozwoju SI.

W miarę przygotowywania się Altańskiego do zeznań i kontaktu z ustawodawcami, to przesłuchanie stanowi przełomowy moment w kształtowaniu przyszłości regulacji SI i odpowiedzialnej implementacji.