• pon.. maj 29th, 2023

Przedstawiamy HammerBota: wiarygodnego chatbota do udzielania eksperckich porad

ByPiotr Kruszczyński

maj 18, 2023
Przedstawiamy HammerBota: wiarygodnego chatbota do udzielania eksperckich porad

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie chatboty oparte na dużych modelach językowych (LLM) stały się powszechne. Od wyszukiwarek internetowych po skrzynki pocztowe, te oparte na sztucznej inteligencji boty, takie jak ChatGPT, Bing Chat i Google Bard, są w stanie wykonywać wiele zadań. Jednak gdy chodzi o poszukiwanie wiarygodnych odpowiedzi lub porad, ślepe zaufanie tym botom nie zawsze jest najmądrzejszym wyborem.

Wielkie boty AI pobierają informacje z różnych źródeł w internecie i łączą je bez właściwych odwołań do źródeł. W przypadkach, gdy brakuje im informacji, boty te mogą „halucynować” lub wymyślać szczegóły, aby uzupełnić luki.

Aby rozwiązać ten problem, czytelnicy zasługują na narzędzie, które łączy interaktywne zdolności językowe AI z wskazówkami i wiedzą od zaufanych źródeł ludzkich. Dlatego z radością przedstawiamy HammerBota: chatbota przeszkolonego na podstawie ekspertowych recenzji, przewodników zakupowych, samouczków i wiadomości ze strony Tom’s Hardware. Ten bot nie tylko udziela odpowiedzi tekstowych, ale także uzupełnia je serią linków do odpowiednich artykułów na temat, o którym pytasz, zapewniając ci kompleksowe informacje.

Podobnie jak inne firmy technologiczne, w tym Google i Microsoft, zdajemy sobie sprawę, że wciąż uczymy się, jak najlepiej wykorzystać AI. Obecnie HammerBot znajduje się we wczesnej wersji beta, podczas gdy dopracowujemy jego szkolenie, kod i interfejs użytkownika. Jednak z niecierpliwością chcemy podzielić się tym botem z tobą i pozyskać twoją opinię, nie tylko na temat jego obecnej funkcjonalności, ale także na temat ewentualnych ulepszeń, które byś chciał zobaczyć.

Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią na naszym wątku na forum (otwiera się w nowej karcie). Przewiń w dół, aby znaleźć dodatkowe informacje na temat działania HammerBota, znanych problemów oraz naszych celów dotyczących jego przyszłego rozwoju.

Jak działa HammerBot:

Chcemy również przedstawić informacje na temat działania HammerBota w tle. Obecnie nasi programiści wykorzystują model tekstowy-davinci-003 od OpenAI, powszechnie znanego jako GPT-3. Model ten jest trenowany na niestandardowym zbiorze danych, który obejmuje nasze artykuły. Dane są przechowywane w bazie wektorowej przy użyciu Weaviate, a sam bot jest przede wszystkim programowany w języku Python. Wykorzystujemy również LangChain, platformę ułatwiającą dostosowywanie wyników generowanych przez sztuczną inteligencję, aby wzmocnić funkcjonalność bota.

Gdy wprowadzasz zapytanie, serwer przeszukuje przechowywany w Weaviate zbiór danych, aby znaleźć odpowiednie wyniki wyszukiwania. Następnie te wyniki są wykorzystywane przez LLM do sformułowania spójnej odpowiedzi na twoje pytanie.

Wielu chatbotów twierdzi, że potrafi rozmawiać na dowolny temat. Ważne jednak jest zauważenie, że HammerBot ma pewne ograniczenia. Koncentruje się wyłącznie na wiedzy dostępnej na stronie Tom’s Hardware i może nie posiadać wiedzy ani udzielać odpowiedzi poza swoim zakresem treningowym. Dlatego jeśli zapytasz o wzór na robienie na drutach, HammerBot zwróci uwagę na swoje ograniczenia w tej dziedzinie.

Znane problemy:

Rozumiemy, że mogą istnieć obszary do poprawy w wynikach generowanych przez HammerBota. Oto kilka znanych problemów, na które możesz natrafić:

Przestarzałe odpowiedzi: Czasami HammerBot może polecać produkty poprzedniej generacji.

Niedokładny najlepszy link: Najlepszy link w wynikach wyszukiwania nie zawsze jest najbardziej bezpośrednio powiązanym źródłem z odpowiedzią w czacie. Na przykład, jeśli odpowiedź wspomina Ryzen 5 5600X, najwyższy wynik nie musi być recenzją Ryzen 5 5600X.

Brak odpowiednich ofert: Sekcja z rekomendowanymi ofertami nie zawsze zawiera produkt pasujący do treści rozmowy.

Krótkie odpowiedzi: Obecnie większość odpowiedzi HammerBota jest zwięzła.

Problem z powiększaniem na urządzeniach mobilnych: Na urządzeniach mobilnych okno czatu może niechcący powiększać się podczas wprowadzania danych.

Wyrażanie opinii: HammerBot czasami może wyrażać opinie, które niekoniecznie są zgodne z poglądami Tom’s Hardware.

Nadchodzące ulepszenia:

Oprócz rozwiązywania znanych problemów, mamy ambitne plany dotyczące wzmocnienia możliwości HammerBota. Chcemy umożliwić dostęp do strukturalnych danych, takich jak wyniki testów, specyfikacje produktów i aktualne ceny. Obecnie model częściowo pobiera te informacje z treści artykułów, ale dążymy do ich bardziej strukturalnego formatowania.

Nasz cel to umożliwienie porównywania konkretnych procesorów CPU i wyświetlanie kompleksowego wykresu oraz tabeli porównawczej z ich specyfikacjami. Chcemy również, aby HammerBot pomógł w tworzeniu listy zakupowej do budowy komputera, ale nad tym nadal pracujemy.

HammerBot to krok w kierunku połączenia chatbotów opartych na sztucznej inteligencji z wiarygodną ludzką wiedzą ekspercką. Jesteśmy zaangażowani w udoskonalanie jego funkcjonalności i uwzględnianie cennych opinii użytkowników takich jak ty. Razem możemy kształtować HammerBota, aby stał się niezastąpionym narzędziem do uzyskiwania wiarygodnych porad i wskazówek w nieustannie ewoluującym świecie technologii.