• pon.. maj 29th, 2023

Pionier edukacji z zakresu sztucznej inteligencji Alex Kotran kładzie fundamenty pod przyszłe uczenie się z aiEDU

ByPiotr Kruszczyński

maj 16, 2023
Pionier edukacji z zakresu sztucznej inteligencji Alex Kotran kładzie fundamenty pod przyszłe uczenie się z aiEDU

Alex Kotran, wizjoner w dziedzinie edukacji dotyczącej sztucznej inteligencji, od dawna był orędownikiem konieczności nauczania sztucznej inteligencji jeszcze zanim stało się to popularnym tematem. Ze swoim doświadczeniem w polityce i pracą w administracji Obamy, Kotran zmienił kierunek i zdecydował się na podjęcie działań w sektorze edukacji. W 2019 roku założył AI Education, znane jako aiEDU, organizację dedykowaną dostarczaniu uczniom klas K-12 wiedzy i wsparcia w zakresie sztucznej inteligencji.

W trakcie pandemii COVID-19 aiEDU nieustannie pracowało nad demonstrowaniem wartości sztucznej inteligencji w klasach, podczas gdy OpenAI zajmowało się tworzeniem narzędzia AI o nazwie ChatGPT, które później wprowadziło ten temat na ogólnokrajową arenę. Kotran, współzałożyciel i dyrektor generalny aiEDU, podkreślał w wywiadzie udzielonym The Hill, że przygotowanie Amerykanów do ery sztucznej inteligencji to nie tylko wyzwanie techniczne, ale również skomplikowany problem społeczny, polityczny i społeczny.

Wprowadzenie ChatGPT do użytku publicznego w ubiegłym roku spowodowało, że sztuczna inteligencja stała się bardziej powszechnie obecna. Miliony użytkowników zgłębiało tę nową technologię, a jej popularność rosła szybciej niż w przypadku Instagrama na początku jego istnienia. W dziedzinie edukacji miało to szczególne znaczenie, gdyż uczniowie zaczęli korzystać z ChatGPT w celu wsparcia w wykonywaniu zadań, co z kolei wywołało obawy nauczycieli dotyczące uczciwości akademickiej.

W tym samym czasie aiEDU zdołało już osiągnąć znaczne postępy, wprowadzając swoje programy do setek szkół. Zapotrzebowanie na ich usługi stale rosło, a setki kolejnych szkół czekały na wprowadzenie programu aiEDU do swoich sal lekcyjnych.

Mimo trudności związanych z globalną pandemią, aiEDU odnotowało znaczny wzrost. W pierwszym roku działalności organizacja dotarła do 3000 uczniów, a w drugim roku liczba ta wzrosła do 20 000-30 000. Kotran wspominał o początkach inicjatywy, zauważając, że w 2020 roku wielu ludzi miało trudności z pojęciem istotności sztucznej inteligencji. Jednak dzięki wsparciu początkowych partnerów oraz interesującemu samokierowanemu kursowi kompatybilnemu z Google Classrooms, aiEDU był w stanie udowodnić skuteczność swojego podejścia.

Kotran uważa, że edukacja z zakresu sztucznej inteligencji może stanowić pierwszy krok na drodze do szerszej ścieżki uczenia się, wprowadzając uczniów w zagadnienia takie jak sztuczna inteligencja, przyszłość pracy oraz uprzedzenia i etyka związane z algorytmami, bez konieczności posiadania wcześniejszej wiedzy z zakresu informatyki. Ponadto, aiEDU oferuje szkolenia rozwojowe dla nauczycieli, którzy poszukują głębszego zrozumienia sztucznej inteligencji i jej integracji w klasie.

Wraz ze wzrostem zastosowania sztucznej inteligencji w społeczeństwie narastała również dyskusja na temat jej implikacji etycznych i potrzeby regulacji. Dyrektor generalny OpenAI, Sam Altman, ma zeznawać przed Kongresem, aby rzucić światło na sztuczną inteligencję i pomóc legislatorom ocenić jej ryzyka i korzyści.

Kotran podkreśla, że celem aiEDU nie jest narzucanie uczniom konkretnej perspektywy na temat sztucznej inteligencji, lecz wyposażenie ich w umiejętności krytycznego myślenia, które umożliwią im samodzielne wypracowanie własnych poglądów. To, co wyróżnia aiEDU, to jego wyjątkowe miejsce poza Doliną Krzemową. Chociaż początkowo wzbudziło to pewne wątpliwości, pozwoliło to organizacji podchodzić do edukacji z zakresu sztucznej inteligencji z nowymi spojrzeniami. Mimo początkowego braku wiedzy na temat kodowania i informatyki, oddanie Kotrana sprawiło, że jest on pionierem w dziedzinie edukacji z zakresu sztucznej inteligencji, który pokłada zaufanie w nauczycielach, którzy na co dzień mają kontakt z uczniami.

Wprowadzenie zmian w edukacji to zadanie niełatwe, jak przekonuje Kotran. Bez federalnego dźwigni aiEDU musiało przekonywać nauczycieli w każdym okręgu i stanie do przyjęcia ich programu. Chociaż aiEDU osiągnęło już znaczące postępy przed nagłym wzrostem popularności ChatGPT, późniejsze zainteresowanie i dyskusje na temat sztucznej inteligencji zdecydowanie przesunęły szalę na ich korzyść.

Mimo entuzjazmu wokół sztucznej inteligencji i szybkiej reakcji ze strony sektora edukacji, Kotran podkreśla, że Stany Zjednoczone muszą działać szybko, aby utrzymać przewagę konkurencyjną w tej dynamicznie rozwijającej się technologii. Twierdzi, że w ciągu trzech lat każdy uczeń w Ameryce powinien mieć możliwość uczenia się o sztucznej inteligencji w szkole. Niepowodzenie w osiągnięciu tego celu, według Kotrana, byłoby znaczącym niepowodzeniem.