• pon.. maj 29th, 2023

Odkrywanie potencjału ChatGPT: Rewolucjonizowanie praktyk w dziedzinie cyberbezpieczeństwa

ByAgnieszka Przepiórska

maj 15, 2023
Odkrywanie potencjału ChatGPT: Rewolucjonizowanie praktyk w dziedzinie cyberbezpieczeństwa

ChatGPT, przełomowy model sztucznej inteligencji (AI), zdobył szerokie uznanie w społeczności zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Dostępność publicznych testów tego modelu pozwala specjalistom z tej dziedziny na eksplorację jego potencjalnych zastosowań. W ostatnim czasie uczenie maszynowe/sztuczna inteligencja (ML/AI) zyskały na znaczeniu w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie wykrywania i reagowania na zagrożenia na końcach sieci (EDR), gdzie analiza zachowań pomaga w identyfikacji anomalii. ML/AI może znacząco wzmocnić wysiłki w zakresie bezpieczeństwa i umocnić solidną postawę w zakresie cyberbezpieczeństwa. Niniejszy artykuł przedstawia możliwości i korzyści wynikające z integracji sztucznej inteligencji, a konkretnie modelu ChatGPT, w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Upraszczanie złożonej analizy i automatyzacja zadań: Umiejętność ChatGPT do rozumienia języka przetwarzania wyszukiwania Splunk (SPL) otwiera nowe możliwości. Młodsi analitycy mogą przekształcać swoje pytania w zapytania w ciągu kilku sekund, obniżając tym samym próg wejścia. ChatGPT potrafi pisać alerty i udzielać logicznych wyjaśnień, co czyni go niezwykle wartościowym narzędziem dla początkujących analityków SOC. Ponadto, ułatwia codzienne zadania, takie jak identyfikowanie i dezaktywowanie nieaktualnych kont w Active Directory, co pozwala przeciążonym zespołom IT skupić się na bardziej zaawansowanej pracy.

Wielokrotność siły dla współpracy i Purple Teaming: ChatGPT doskonale sprawdza się w tzw. purple teaming, łącząc ze sobą drużyny czerwoną i niebieską w celu testowania i wzmocnienia postawy bezpieczeństwa organizacji. Może tworzyć przykładowe skrypty dla testerów penetracyjnych lub debugować istniejące. Generowanie prostych, ale funkcjonalnych skryptów dla technik utrzymywania dostępu przez ChatGPT ułatwia zarówno drużynom czerwonym, jak i niebieskim w ich odpowiednich rolach, wspierając testy penetracyjne i rozwijając lepsze mechanizmy ostrzegawcze.

Przyspieszanie analizy i wykonywania zadań: Sztuczna inteligencja odgrywa istotną rolę w przyspieszaniu analizy i wykonywaniu zadań. Może analizować dane, wprowadzać alternatywne ścieżki i zmniejszać wysiłek wzmocnienia postawy cyberbezpieczeństwa. Jednak złożone poznawanie człowieka i doświadczenia w świecie rzeczywistym są kluczowe dla podejmowania decyzji. Podczas gdy AI może pomagać w analizie danych, fałszywe alarmy wciąż wymagają weryfikacji przez człowieka. Niemniej jednak, zdolność AI do automatyzacji codziennych zadań, zwiększania efektywności skryptów i przyspieszania czasu realizacji umożliwia specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa skupienie się na bardziej krytycznych aspektach swojej pracy i otwiera drzwi do kreatywnej i czasochłonnej pracy.

Rozwiązywanie obaw i wykorzystywanie potencjału AI: Podobnie jak w przypadku każdej nowej technologii, pojawiają się obawy i lęki. Aspekt automatyzacji AI rodzi obawy dotyczące utraty miejsc pracy i nieuczciwego wykorzystania. Jednak AI jest mało prawdopodobne, że zastąpi miejsca pracy w dziedzinie IT i cyberbezpieczeństwa. Zamiast tego oferuje niezastąpione narzędzie do złagodzenia powtarzalnych i monotonnych zadań. Podczas gdy AI ma swoje ograniczenia, zwłaszcza w przypadku złożonych decyzji wymagających subiektywnego myślenia, ma ogromny potencjał jako pomoc dydaktyczna dla mniej doświadczonych profesjonalistów.

Pojawienie się ChatGPT i innych modeli ML/AI zapowiada przełomową erę w praktykach związanych z cyberbezpieczeństwem. Podczas eksploracji możliwości technologii AI musimy rozważać obawy i wykorzystywać jej potencjał. Podczas gdy AI może nie zastąpić ludzkiego podejmowania decyzji, może rewolucjonizować dziedzinę poprzez automatyzację zadań, uproszczenie analizy i umożliwienie specjalistom skupienia się na bardziej istotnych aspektach swojej pracy. Prawdziwe znaczenie wpływu ChatGPT na cyberbezpieczeństwo nie zostało jeszcze w pełni zrealizowane, a przed nami czekają ekscytujące innowacje, gdy będziemy kontynuować odkrywanie jego możliwości.