• sob.. cze 10th, 2023

Nawigowanie w obszarze bezpieczeństwa i prywatności ChatGPT oraz generatywnej sztucznej inteligencji

ByAgnieszka Przepiórska

maj 19, 2023
Nawigowanie w obszarze bezpieczeństwa i prywatności ChatGPT oraz generatywnej sztucznej inteligencji

Generative AI, reprezentowane przez ChatGPT i podobne maszyny AI, zdobyło znaczną uwagę i pochwały w ostatnich latach. Jednak wraz z entuzjazmem wokół tych postępów technologicznych pojawiły się także obawy dotyczące bezpieczeństwa danych i prywatności. W tym artykule zagłębiamy się w historię AI, badamy koncepcję generative AI i podkreślamy pilne problemy związane z bezpieczeństwem danych i prywatnością w kontekście ChatGPT. Ponadto, analizujemy odpowiedzialność prawna i zobowiązania, które użytkownicy ponoszą korzystając z ChatGPT, podkreślając potrzebę ostrożności i proaktywnych działań w celu ochrony wrażliwych informacji.

Ewolucja AI: Artykuł rozpoczyna się od prześledzenia korzeni AI sięgających lat 50. XX wieku, podkreślając stopniowy wzrost i przemiany w poparciu dla tej dziedziny. Podkreśla również ostatnią falę zainteresowania AI od 2012 roku, która doprowadziła do przełomów i postępów, które wcześniej uważano za nieosiągalne.

Wprowadzenie do ChatGPT: Ta sekcja przedstawia ChatGPT jako wiodącego chatbota AI opracowanego przez OpenAI. Wyjaśnia, jak ChatGPT wykorzystuje duże ilości tekstowych danych do nauki i wzmocnienia, aby prowadzić „naturalne” rozmowy z użytkownikami. Wzmiankowane są również kolejne wersje ChatGPT, w tym najnowsza ChatGPT-4, z naciskiem na ich zaawansowane możliwości.

Zrozumienie Generative AI: Artykuł przedstawia cztery główne typy AI, skupiając się na Reactive AI i Limited Memory/Generative AI jako dwóch typach istotnych dla dyskusji. Wyjaśnia ich cechy, ograniczenia i aktualne zastosowania, zapewniając czytelnikom wszechstronne zrozumienie generative AI.

Problemy dotyczące bezpieczeństwa danych i prywatności: Ta sekcja zagłębia się w główne problemy związane z bezpieczeństwem danych i prywatnością dotyczące ChatGPT i generative AI. Podkreśla proces zbierania danych (data scraping) stosowany przez ChatGPT, co rodzi pytania dotyczące zgody i nieautoryzowanego dostępu. Badane są potencjalne ryzyka związane z przechowywaniem danych identyfikujących osobę i wrażliwych informacji w ChatGPT, w tym konsekwencje naruszenia danych i naruszenia prywatności.

Ryzyko cyberbezpieczeństwa: W tym miejscu artykuł omawia ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem związanym z ChatGPT. Podkreśla atrakcyjność ChatGPT jako celu dla cyberprzestępców ze względu na jego ogromne możliwości przechowywania danych. Podkreśla potencjalne konsekwencje nieautoryzowanego dostępu do puli danych ChatGPT i zdolność do generowania spersonalizowanych wiadomości phishingowych lub automatycznego uruchamiania ataków, a także ryzyka związanego z możliwością tworzenia kodu komputerowego przez AI.

Rozważania prawne i odpowiedzialność użytkownika: Ta sekcja analizuje konsekwencje związane z warunkami korzystania z ChatGPT, podkreślając sposób, w jaki przyczyniają się one do problemów związanych z bezpieczeństwem danych i prywatnością. Artykuł bada udzielaną przez użytkownika licencję na korzystanie z ChatGPT w celach szkoleniowych oraz potencjalne ryzyka związane z niezamierzonym dostępem, wykorzystaniem i naruszeniem wprowadzanych treści. Omawiane jest także zobowiązanie do rekompensaty, podkreślając obciążenie użytkowników za ewentualne roszczenia lub szkody wynikające z ich korzystania z ChatGPT.

Minimalizowanie ryzyka i zapewnianie zgodności: W tej sekcji artykuł przedstawia podsumowanie i rekomendacje dla firm, mające na celu zminimalizowanie i ograniczenie ryzyka związanego z ChatGPT i generative AI. Podkreśla znaczenie solidnych środków ochrony danych i cyberbezpieczeństwa, takich jak szyfrowanie i kontrola dostępu, oraz przejrzystych polityk prywatności i zgodność z przepisami dotyczącymi prywatności danych.

Podsumowanie: Wnioski końcowe odnoszą się do znaczących postępów w generative AI, jednocześnie uznając niepewności prawne i ryzyka, które temu towarzyszą. Podkreśla potrzebę wprowadzania środków ochrony, aby wykorzystać korzyści płynące z ChatGPT, jednocześnie chroniąc się przed potencjalnymi działaniami osób złośliwych i prawnej odpowiedzialności.